Kanadyjkarz Tomasz Kaczor zdobył złoty medal Igrzysk Europejskich w rywalizacji jedynek na 1000 m. Pokonał o zaledwie 0,075 s Rosjanina Kiriłła Szamszurina. To drugi medal wywalczony przez reprezentację Polski na imprezie w Mińsku.

Kaczor prowadził przez większość dystansu i na 200 m przed metą miał wyraźną przewagę nad Szamszurinem. W końcówce Rosjanin przypuścił atak, ale Polak, choć z problemami, zdołał go odeprzeć. Trzecie miejsce zajął Niemiec Sebastian Brendel.

W środę odbyły się jeszcze trzy inne finały z udziałem biało-czerwonych. W konkurencji K1 na 1000 m ostatnie, dziewiąte miejsce zajął Rafał Rosolski. Zwyciężył Węgier Balint Kopasz, drugi był Portugalczyk Fernando Pimenta, a trzeci - Białorusin Aleh Jurenia.

Z kolei Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk były piąte w K2 na 500 m. Złoty medal wywalczyły reprezentantki gospodarzy Wołha Chudzenka i Maryna Litwinczuk, srebrny - Węgierki Anna Karasz i Danuta Kozak, a brązowy - Rosjanki Kira Stiepanowa i Anastazja Panczenko.

W C2 na 1000 m na piątej pozycji uplasowali się również Mateusz Kamiński i Michał Kudła. Pierwsze miejsce zajęli Rumuni Catalin Chirila i Victor Mihalachi, przed Ukraińcami Jurijem Wandziukiem i Andrijem Rybaczokiem, a po brąz sięgnęli Rosjanie Szamszurin i Ilia Pierwuchin.

Kolejni biało-czerwoni powalczą później we wtorek w eliminacjach innych konkurencji. Spośród nich pierwsza zaprezentuje się złota medalistka pierwszej edycji Igrzysk Europejskich w Baku Marta Walczykiewicz (K1 200 m). Później w rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji popłynie Paweł Kaczmarek, a następnie wystąpią Michał Łubniewski i Dorota Borowska (oboje C1 200 m) oraz w duecie Karolina Naja i Helena Wiśniewska (K2 200 m).

Półfinały w tych konkurencjach również odbędą się w środę, natomiast finały zaplanowano na czwartek, ostatni dzień rywalizacji kajakarzy i kanadyjkarzy w Mińsku. Wtedy też o medal w konkurencji K1 na 500 m powalczy Anna Puławska, która wystartuje również później z Nają, Kołodziejczyk i Wiśniewską w czwórce na tym samym dystansie. Ponadto na starcie w finałach A staną Sylwia Szczerbińska i Magda Stanny (C2 500 m) oraz Małgorzata Puławska (K1 5000 m).

Pierwszy krążek dla biało-czerwonych zdobyli w poniedziałek Łukasz Jaworski i Artur Zakrzewski, którzy okazali się najlepsi w skokach synchronicznych na trampolinie. Polska jest obecnie na 13. miejscu w tabeli medalowej, a prowadzi Rosja z dorobkiem 24-14-19.