Zawodnik NHL Wojtek Wolski jest już w Polsce. W barwach mistrza kraju Ciarko PBS Bank Sanok zadebiutuje najprawdopodobniej już w piątkowym meczu przeciwko Cracovii Comarch. „Mam nadzieję, że otrzymamy stosowny dokument z Międzynarodowej Federacji Hokeja na czas i zdążymy załatwić wszystkie formalności” - mówił prezes Ciarko Piotr Krysiak na konferencji prasowej. „Mało wiem o drużynie z Sanoka, poza tym, że wywalczyła mistrzostwo i Puchar Polski. Chciałbym, aby w tym sezonie, z moim udziałem, powtórzyła sukcesy” - podkreślał z kolei sam Wolski.

Transfer Wojtka Wolskiego do Sanoka był możliwy dzięki ogłoszeniu lokautu w NHL. Najlepsi zawodnicy tej ligi zaczęli wtedy szukać dla siebie miejsca w europejskich klubach. Na konferencji prasowej po przylocie do Polski Wolski, który podpisał niedawno kontrakt z Washington Capitals, nie ukrywał, że miał propozycje gry z innych krajów. Myślałem, że będę grał w Czechach lub w Szwecji. Tato powiedział, że jest szansa, abym zagrał w Polsce. Drużyna z Sanoka była najlepszym wyborem. Zdaję sobie sprawę z tego, że będę w centrum uwagi rywali i kibiców, ale postaram się jak najlepiej wywiązywać się ze swojej roli. Bardzo lubię nowe wyzwania, a gra w Sanoku takim dla mnie będzie - stwierdził.

Zawodnik będzie występował na polskich lodowiskach z numerem 16. Jestem gotowy do gry. Nie znam wprawdzie polskiego hokeja, mało wiem o drużynie z Sanoka, poza tym, że wywalczyła mistrzostwo i Puchar Polski. Chciałbym, aby w tym sezonie, z moim udziałem, powtórzyła sukcesy - zapewniał. Jak mówił, nie spodziewa się problemów z przystosowaniem się do europejskich przepisów gry, które są inne od tych obowiązujących w lidze NHL, w której występuje od lat.

Podczas konferencji wróciła kwestia możliwości gry Wolskiego w reprezentacji Polski. Zawodnik już kilka tygodni temu deklarował chęć występowania w polskiej kadrze, ale - choć posiada polski i kanadyjski paszport - nie pozwalają mu na to w obecnej sytuacji przepisy Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Zgodnie z nimi, by grać z orzełkiem na piersi, musiałby występować przez co najmniej dwa lata w Polskiej Lidze Hokejowej. Urodziłem się w Polsce, ale cały czas grałem w NHL, bo mieszkałem w Kanadzie. Na przeszkodzie mojej grze w reprezentacji kraju stoją przepisy. Jestem Polakiem, mamy w Kanadzie polski dom, chcę grać dla Polski. Muszą się jednak zmienić przepisy - stwierdził na konferencji Wolski.

"Będzie wisienką na torcie"

Marzenie, aby Wojtek zagrał w Polsce spełniło się. Jednak nasza drużyna to nie będzie tylko zawodnik z numerem 16, jesteśmy przecież mistrzem Polski. Wojtek będzie wisienką na tym torcie, która powinna jeszcze zwiększyć popularność hokeja - podsumował prezes sanockiego klubu Piotr Krysiak.

Wojtek Wolski to Kanadyjczyk polskiego pochodzenia. Występuje na pozycji lewoskrzydłowego. W NHL grał we Florida Panthers, New York Rangers, Phoenix Coyotes i Colorado Avalanche. Ostatnio podpisał kontrakt z Washington Capitals.