​Koszykarze Hiszpanii i Słowenii jako pierwsi awansowali do półfinału mistrzostw Europy. Obrońcy tytułu pokonali Niemcy 84:72, a Słoweńcy byli lepsi od ekipy Łotwy 103:97. Zwycięzcy zmierzą się w czwartek w meczu, którego stawką będzie występ w finale.

Obydwa wtorkowe spotkania były emocjonujące. Hiszpanie, którzy słabo rozpoczęli (przegrywali 2:11) przypuścili szturm pod koniec trzeciej kwarty i uzyskali prowadzenie 65:53 po rzutach z dystansu Sergio Rodrigueza i Marca Gasola. Kontrolowali sytuację w czwartej kwarcie utrzymując 10-punktowe prowadzenie.

Spotkanie Słoweńców z Łotyszami było bardziej wyrównane, a jego losy ważyły się do ostatnich sekund. W końcówce o sukcesie podopiecznych serbskiego trenera Igora Kokoskova zadecydowały akcje liderów: rozgrywającego Gorana Dragica z Miami Heat i 18-letniego Luki Doncica. Ten pierwszy zanotował 26 pkt, osiem asyst i sześć zbiórek, a skrzydłowy Realu Madryt - 27 pkt i dziewięć zbiórek. Wśród Łotyszy błyszczał Kristaps Porzingis; środkowy New York Knicks uzyskał 34 pkt (m.in. 11 z 14 za dwa) oraz sześć zbiórek.

Słowenia po raz ostatni w półfinale była w Katowicach w 2009 r., kończąc turniej na 4. miejscu, najwyższym w historii.

Nowością w programie fazy pucharowej Eurobasketu jest brak spotkań o miejsca 5-8. Przegrani z ćwierćfinałów zostaną sklasyfikowani na podstawie wyników osiągniętych w turnieju.

Wyniki meczów 1/4 finału:

Hiszpania - Niemcy: 84:72 (16:19, 18:14, 31:20, 19:19). Najwięcej punktów: dla Hiszpanii - Marc Gasol 28, Pau Gasol 19, Sergio Rodriguez 11. Dla Niemiec - Dennis Schroeder 27, Daniel Theis 15, Maodo Lo 9.

Słowenia - Łotwa: 103:97 (34:23, 17:32, 25:11, 27:31). Najwięcej punktów: dla Słowenii - Luka Doncic 27, Goran Dragic 26, Klemen Prepelic 17, Anthony Randolph 16. Dla Łotwy - Kristaps Porzingis 34, Davis Bertrans 23, Dairis Bertrans 12, Rolands Smits 10.