W pierwszym meczu grupy B, Austriacy przegrali z Chorwacją 0:1. Jedyną bramkę strzelił z karnego Luka Modric. W pierwszych 45 minutach Chorwaci pokazywali grę podobną do tej jaką zachwycali w kwalifikacjach. W drugiej połowie na boisku rządzili gospodarze, ale nie przyniosło to korzyści w postaci choćby jednego punktu.

Chorwaci od początku rzucili się na Austriaków. Gospodarze nie zdążyli jeszcze przekroczyć połowy boiska, kiedy już przegrywali 0:1. W polu karnym Pogatetz wpadł na Olicia, a sędzia nie miał wątpliwości. Jedenastkę pewnie wykorzystał Luka Modric. Podopieczni Hickersbergera wyglądali po straconym golu jak bokser po nokdaunie, a Chorwaci poszli za ciosem. Na bramkę Jurgena Macho sunął atak za atakiem.

Pierwszą groźną akcję Austria stworzyła w 20. minucie, jednak piłka uderzona z 30 metrów przez Proedla przeleciała nad poprzeczką. W 30. minucie Pogatetz brutalnie sfaulował Olica, I tylko dobroduszności sędziego zawdzięcza, że nie otrzymał drugiej żółtej I w konsekwencji czerwonej kartki. Dopiero pod koniec pierwszej połowy końcówce Austriacy zaczęli grać lepiej. Kilka razy zagrozili bramce Pletikosy, a najlepszą okazję stworzył Martin Harnik, jednak wynik nie zmienił się już do przerwy. Posłuchaj relację z pierwszych 45 minut reportera RMF FM Wojciecha Łasickiego:

Druga połowa przyniosła zupełnie inny obraz gry. Austriacy zamienili się rolami z rywalami I to oni narzucili rywalom swój styl gry. W pole karnym Chorwatów co chwilę się kotłowało za sprawą strzałów i dośrodkowań. Za każdym razem na drodze stał jednak któryś z chorwackich obrońców lub bramkarz Spartaka Moskwa Stepe Pletikosa. Najlepszą sytuację Austriacy stworzyli w 79. minucie, kiedy Pletikosa obronił strzał wprowadzonego w drugiej połowie na boisko Vastica. Chwilę później groźnie strzelał Harnik, ale ponad bramką.

Na trzy minuty przed końcem szansę miał Korkmaz. Jego strzał zza pola karnego w wspaniałym stylu obronił bramkarz Chorwatów i to właśnie podopieczni Slavena Bilica mogli się cieszyć z pierwszych trzech punktów.

Bramka: Modric' 4 min. (karny)

Składy:

Austria: 21-Juergen Macho; 2-Joachim Standfest, 15-Sebastian Proedl, 4-Emanuel Pogatetz, 3-Martin Stranzl, 12-Ronald Gercaliu; 10-Andreas Ivanschitz, 6-Rene Aufhauser, 19-Juergen Saeumel; 20-Martin Harnik, 9-Roland Linz.

Chorwacja: 1-Stipe Pletikosa; 5-Vedran Corluka, 4-Robert Kovac, 3-Josip Simunic, 22-Danijel Pranjic; 11-Darijo Srna, 10-Niko Kovac, 14-Luka Modric, 19-Niko Kranjcar; 21-Mladen Petric, 18-Ivica Olic.