Szwajcaria – Czechy to mecz, który zainaugurował piłkarskie Mistrzostwa Europy odbywające się na boiskach Austrii i Szwajcarii. Faworytem byli Czesi – półfinaliści Euro sprzed czterech lat i nie zawiedli. Mimo słabej gry pokonali współgospodarzy mistrzostw 1:0.

Niesieni dopingiem 42 tysięcy kibiców Szwajcarzy rozpoczęli mecz z ogromnym animuszem. Od pierwszych minut na bramkę Petra Cecha sunął atak za atakiem. Schowani za podwójną gardą Czesi próbowali odgryzać się sporadycznymi kontrami, ale bez większego rezultatu. W 20. minucie po kapitalnym zagraniu piętą przez Aleksandra Freia przed szansą stanął Inler, ale strzelił w sam środek bramki. Dwie minuty później Szwajcarzy mieli najlepszą sytuację w pierwszej połowie. Sam na sam z czeskim bramkarzem stanął Frei, ale górą z tego pojedynku wyszedł golkiper Chelsea.

Podopieczni Karela Brucknera nie mieli pomysłu na grę. Ograniczali się do długich i łatwych do przewidzenia wrzutek na głowę Jana Kollera. Te stawały się jednak łupem dobrze grających szwajcarskich defensorów. A tuż przed przerwą miejsce miał pierwszy dramat tych mistrzostw – kontuzjowany kapitan kadry Szwajcarii Aleksander Frei ze łzami w oczach opuszczał boisko. Prawdopodobnie nie zagra do końca turnieju.

Druga połowa była jeszcze bardziej emocjonująca niż pierwsze 45 minut. Jednak wbrew oczekiwaniom, to nie Czesi rzucili się do ataków. Stroną jeszcze bardziej dominująca byli Szwajcarzy. Wyróżniali się Inter i Burnetta, których akcje skrzydłami siały popłoch w defensywie półfinalistów Euro 2004. Niestety szczęście tym razem sprzyjało gorszym.

W 71. minucie do bezpańskiej piłki w polu karnym dopadł Vaclav Sverkos i strzelił nie do obrony. Od tego moment napór gospodarzy jeszcze wzrósł. W 80. minucie Cecha po strzale Vonlanthena uratowała poprzeczka, a już w doliczonym czasie gry niezłą okazję zmarnował Derdiyok. Mimo nadspodziewanie dobrej postawy, Szwajcarzy opuszczali boisko z opuszczonymi głowami. Teraz o awans do kolejnej rundy będzie im znacznie trudniej.

Bramka: 71' min. Vaclav Sverkos

Składy:

Szwajcaria: Diego Benaglio - Stephen Lichtsteiner (75. Johan Vonlanthen), Patrick Mueller, Philippe Senderos, Ludovic Magnin - Valon Berhami (84. Eren Derdiyok), Gokhan Inler, Gelson Fernandes, Tranquillo Barnetta - Alexander Frei (46. Hakan Yakin), Marco Streller.

Trener: Jakob Kuhn

Czechy: Petr Cech - Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi, David Rozehnal, Marek Junkulovski - Libor Sionko (83. Stanislav Vlcek), David Jarolim (87. Radoslav Kovac), Tomas Galasek, Jan Polak, Jaroslav Plasil - Jan Koller (57. Vaclav Sverkos).

Trener: Karel Brueckner