​Borussia Dortmund zremisowała z Hoffenheim 2:2 w meczu 16. kolejki Bundesligi. Wyrównującą bramkę dla dortmundczyków zdobył Łukasz Piszczek. Był to pierwszy gol polskiego obrońcy od czasu powrotu na boisko po kontuzji.

To dopiero czwarty punkt BVB w pięciu ostatnich meczach Bundesligi. Dortmundczycy w listopadzie przegrali z VfL Wolfsburg (1:2) i Bayernem (0:3), a w grudniu lepszy okazał się także Bayer Leverkusen (0:1). Zwycięstwo Borussia wywalczyła jedynie 30.11 przeciwko FSV Mainz (3:1).

Hoffenheim, w którego składzie od początku zagrał Eugen Polanski, objęło przed własną publicznością dwubramkowe prowadzenie po 37 minutach. Na listę strzelców wpisali się Sven Schipplock oraz Kevin Volland.

Goście zdołali zmniejszyć straty jeszcze przed przerwą, kiedy po podaniu Roberta Lewandowskiego do siatki trafił Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang.

W drugiej połowie Piszczek wykorzystał dośrodkowanie Turka Nuriego Sahina i na raty pokonał bramkarza rywali - najpierw uderzył głową, a dobił lewą nogą.

Lewandowski i Piszczek rozegrali całe spotkanie, a trzeci z biało-czerwonych w BVB Jakub Błaszczykowski został zmieniony w 66. minucie. Polanski również grał od pierwszej do ostatniej minuty, a w drugiej połowie zobaczył żółtą kartkę.

Pokonując 3:1 ekipę Hamburgera SV, Bayern Moanachium zdobył punkty w meczu ligowym po raz 41. z rzędu. Ostatni raz Bawarczycy zeszli z boiska pokonani 28 października 2012 roku, kiedy ulegli 1:2 Bayerowi Leverkusen. Później zanotowali 35 zwycięstw i sześć remisów.

Wygraną zapewniły aktualnym mistrzom kraju gole Chorwata Mario Mandzukica w 42., Mario Goetzego w 52. minucie oraz Szwajcara Xherdana Shaqiriego w doliczonym czasie drugiej połowy. Honorową bramkę dla gości zdobył Pierre-Michel Lasogga (87.).

To dziesiąte trafienie Mandzukica w Bundeslidze. W klasyfikacji strzelców ustępuje jedynie Robertowi Lewandowskiemu, który zdobył dotychczas 11 bramek.

Bayern zgromadził 44 punkty i o siedem wyprzedza drużynę z Leverkusen, która swój mecz z Eintrachtem Frankfurt rozegra w niedzielę. Borussia Dortmund utrzymała się na trzecim miejscu, ex aequo z Borussią Moenchengladbach, która zremisowała bezbramkowo na wyjeździe z FSV Mainz. Obie ekipy mają 32 punkty.