Luksemburczyk Bob Jungels (Quick-Step) wygrał w niedzielę w Bergamo 15. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia. Na mecie był najszybszy z niewielkiej grupki czołowej, w której był także lider Holender Tom Dumoulin (Sunweb).

Na drugiej pozycji finiszował Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) odrabiając, dzięki bonifikacie, sześć sekund do prowadzącego w klasyfikacji Holendra. Trzeci na mecie był inny zawodnik czołówki klasyfikacji generalnej - Francuz Thibaut Pinot (FDJ).

W czołowej 12-osobowej grupie znalazł się, obok Dumoulina, także Włoch Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Jungels prowadzi w klasyfikacji młodzieżowej Giro i był przez pięć dni liderem wyścigu. W niedzielę 24-letni mistrz Luksemburga odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo etapowe w wielkim tourze.

Na trasie etapu z Valdengo do Bergamo (199 km) znalazło się kilka podjazdów, ale groźniejsze okazały się szybkie i bardzo kręte zjazdy. Upadków nie ustrzegło się kilku kolarzy, w tym Włoch Davide Formolo.

Najpoważniejszy wypadek miał jednak miejsce podczas przejazdu przez miasto, kiedy Estończyk Tanel Kangert (Astana, siódme miejsce po 14 etapach) z dużą prędkością wpadł na stojący na wysepce pośrodku jezdni znak drogowy. Pechowiec odwieziony został do szpitala i nie ukończył etapu, tracąc szanse na wysoką lokatę w klasyfikacji generalnej. Wycofał się także australijski sprinter ekipy Orica Caleb Ewan.

Niedzielny etap do Bergamo był jednym z najszybszych w ostatnich latach i 11. pod tym względem w całej stuletniej historii Giro. Przeciętna zwycięzcy wniosła 46,486 km/godz.

Poniedziałek jest dniem przerwy w wyścigu, a od wtorku rozpoczyna się najtrudniejsza, górska część rywalizacji.