Brytyjski kierowca Formuły 1 Jenson Button z zespołu Brawn-Mercedes po raz trzeci w tym sezonie, a szósty w karierze zdobył pole position. W sobotę triumfował w kwalifikacjach do wyścigu o Grand Prix Hiszpanii, piątej eliminacji mistrzostw świata. Dziesiąte miejsce zajął Robert Kubica z teamu BMW-Sauber.

Poprzednio Button triumfował w kwalifikacjach przed zmaganiami w Australii i Malezji. W obu tych wyścigach był najlepszy. O szansach Kubicy na wyższe miejsce w miejsce w Grand Prix posłuchaj w relacji Wojciecha Słonia z redakcji sportowej RMF FM:

Lider klasyfikacji generalnej MŚ uzyskał w sobotę na torze Catalunya pod Barceloną czas 1.20,527. Wyprzedził Niemca Sebastiana Vettela (Red Bull-Renault) 1.20,660 i Brazylijczyka Rubensa Barrichello (Brawn-Mercedes) 1.20,762. W drugiej linii, obok Barrichello, znajdzie się bolid jego rodaka Felipe Massy (Ferrari) - 1.20,934.

Z piątej linii wystartuje Kubica - 1.22,685. Jedyny Polak w Formule 1 w ostatniej części kwalifikacji nie zdołał wyprzedzić żadnego rywala, ale i tak spisał się lepiej niż w Bahrajnie i Chinach, gdzie wcześniej odpadał.

Broniący tytułu mistrza świata Brytyjczyk Lewis Hamilton (McLaren- Mercedes) uplasował się na 14. pozycji (1.20,805) i nie awansował do decydującej sobotniej rywalizacji.

Jeszcze słabiej spisał się Fin Kimi Raikkonen (w tym sezonie zdobył zaledwie trzy punkty) z teamu Ferrari - 1.21,291, który był dopiero 16.

Podczas GP Hiszpanii kierowcy będą mieli do pokonania dystans 307,104 km - 66 okrążeń po 4655 m.