Broniący tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes) wywalczył 99. pole position w karierze i jako pierwszy wystartuje do niedzielnego wyścigu o Grand Prix Emilii-Romanii. To druga runda tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1.

Na torze Imola we Włoszech Lewis Hamilton wyprzedził kierowców teamu Red Bull Racing: o 0,035 s Meksykanina Sergio Pereza i 0,087 Holendra Maxa Verstappena. Czwarty ze stratą 0,329 był Charles Leclerc (Ferrari) z Monako.

Na ósmej pozycji uplasował się Fin Valtteri Bottas (Mercedes), który wygrał obydwa piątkowe treningi.

Z kolei w sobotę na ostatniej sesji przed kwalifikacjami najszybszy był Verstappen.

Odległe lokaty, 16. i 17., zajęli Fin Kimi Raikkonen i Włoch Antonio Giovinazzi, tj. przedstawiciele Alfa Romeo Racing Orlen - zespołu, którego kierowcą testowym jest Robert Kubica.

Za nimi znalazł się syn siedmiokrotnego mistrza świata F1 Niemca Michaela Schumachera, Mick. Jeździ w barwach zespołu Haas.

Niedzielny wyścig w Italii rozpocznie się o godz. 15.

Inauguracja sezonu Formuły 1 miała miejsce 28 marca w Bahrajnie, gdzie triumfował siedmiokrotny mistrz świata Hamilton.

Setne pole position Hamiltona już blisko

Brytyjski kierowca Formuły 1 Lewis Hamilton najczęściej w historii mistrzostw świata startował do wyścigu z pole position.

W zestawieniu wszech czasów drugi jest Niemiec Michael Schumacher - 68 zwycięstw w kwalifikacjach, a trzeci Brazylijczyk Ayrton Senna - 65.

Jedyny Polak w historii cyklu Robert Kubica pole position wywalczył raz - w 2008 roku w Bahrajnie.

Czołówka zdobywców pole position w wyścigach F1 (* zaznaczono kierowców nadal startujących):

1. Lewis Hamilton (W. Brytania)* 99 (2007- )
2. Michael Schumacher (Niemcy) 68 (1991-2012)