Agnieszka i Urszula Radwańskie, Klaudia Jans-Ignacik i Alicja Rosolska znalazły się w składzie tenisowej reprezentacji Polski na mecz z Rosją w 1. rundzie Grupy Światowej I Pucharu Federacji. Mecze zaplanowano od 7 do 8 lutego w Krakowie.

Szeroki skład, z którego pod koniec stycznia wybrane zostaną cztery zawodniczki na ćwierćfinał z Rosją obejmuje: siostry Radwańskie, Katarzynę Piter, Magdę Linette, Paulę Kanię oraz deblistki Rosolską i Jans-Ignacik. Na ostateczny wybór wpływ miały mieć wyniki osiągnięte przez poszczególne tenisistki podczas wielkoszlemowego Australian Open - powiedział kapitan polskiej drużyny Tomasz Wiktorowski. 

Środa była ostatnim dniem, w którym - zgodnie z regulaminem - kapitanowie musieli podać skład drużyn na lutowe mecze. Prowadząca rosyjską ekipę Anastazja Myskina, jak informował wcześniej menedżer tej reprezentacji Władimir Kamelzon, powołała: Marię Szarapową, Anastazję Pawliuczenkową, Swietłanę Kuzniecową i Witaliję Diaczenko.

Dla Agnieszki Radwańskiej, szóstej tenisistki świata, będzie to pierwszy oficjalny występ w rodzinnym mieście. W singlu, na "drugiej rakiecie", zagra jej młodsza siostra Urszula, która jako jedyna z Polek w styczniu przebiła się przez eliminacje do wielkoszlemowego Australian Open. Bardzo cieszę się, że kapitan Wiktorowski powołał mnie do gry na tak ważny mecz i że będę mogła wystąpić w Krakowie razem z Agnieszką. W rankingu WTA jestem pomiędzy Magdą Linette  i Paulą Kanią, ale myślę, że zapracowałam na ten wybór i postaram się to potwierdzić w Kraków Arenie. Dobrze zaczęłam nowy sezon po tym, jak bardzo solidnie przepracowałam zimę. Po kontuzjach, które nękały mnie w ubiegłym roku nie ma już śladu i mam nadzieję, że tak już zostanie - powiedziała Urszula Radwańska.

 Młodsza z krakowskich sióstr zajmuje 149. miejsce w klasyfikacji WTA Tour, Linette jest w niej 133., a Kania 156. W rankingu deblowym Jans-Ignacik znajduje się na 61. pozycji, a trzy lokaty niżej jest Rosolska.

Szarapowa w Krakowie

To już potwierdzone: Szarapowa wystąpi w Krakowie

Maria Szarapowa zagra w meczu tenisowego Pucharu Federacji z Polską w Krakowie" - powiedział menedżer reprezentacji Rosji Władimir Kamelzon. Oprócz niej, w zespole znajdą się Anastazja Pawliuczenkowa, Swietłana Kuzniecowa i Wita Diaczenko. czytaj więcej

Maria Szarapowa wraca do udziału w Pucharze Federacji po trzech latach przerwy. Do występu w Krakowie zmobilizował ją przepis, w myśl którego start w tych rozgrywkach jest warunkiem niezbędnym do nominacji olimpijskiej i startu w Rio de Janeiro. Rosjanki, czterokrotne triumfatorki tych zmagań (2004-05, 2007-08), w ostatnim czasie rzadko występowały w najsilniejszym składzie. W poprzedniej edycji przegrały w ćwierćfinale z Australijkami 0:4 i miejsce w elicie obroniły dzięki zwycięstwu nad Argentyną 4:0.

Meczem ze "Sborną" polska drużyna zadebiutuje w ośmiozespołowej Grupie Światowej I. Biało-czerwone walczyły w niej poprzednio 20 lat temu, gdy składała się z 16 zespołów. Prowadzona przez Wiktorowskiego ekipa awans uzyskała w kwietniu, pokonując w barażu w Barcelonie Hiszpanię 3:2. Zwycięzca lutowego pojedynku w Kraków Arenie w półfinale trafi na lepszego w parze Niemcy - Australia. Pokonany powalczy w barażu o utrzymanie w elicie. 

Oficjalne składy na mecz Fed Cup w Krakowie (7-8 lutego):

POLSKA

Agnieszka Radwańska

Urszula Radwańska

Klaudia Jans-Ignacik

Alicja Rosolska

Kapitan: Tomasz Wiktorowski

ROSJA

Maria Szarapowa

Anastazja Pawliuczenkowa

Swietłana Kuzniecowa

Witalia Diaczenko

Kapitan: Anastazja Myskina