Lewis Hamilton z zespołu McLaren-Mercedes zwyciężył w wyścigu o Grand Prix USA Formuły 1. To drugie z rzędu zwycięstwo młodego Brytyjczyka. Drugie miejsce zajął Hiszpan Fernando Alonso. Trzeci był Felipe Massa z teamu Ferrari.

Sebastian Vettel, który w Indianapolis zastąpił Roberta Kubicę w bolidzie BMW Sauber, zajął ósme miejsce i zdobył dla siebie jeden punkt w klasyfikacji generalnej kierowców. Do mety nie dojechał drugi z kierowców bawarskiego teamu - Nick Heidfeld.

Niedzielny wyścig był też pechowy dla innego Niemca - Nico Rosberga, który wystartował z 14. pozycji. Kierowca teamu Williams jako jedyny w stawce przyjął strategię jednej wizyty w boksie, więc zdecydował się na tankowanie i zmianę opon dopiero po pokonaniu 43 rund. Trudów wyścigu i odważnej jazdy Rosberga, który przed awarią był sklasyfikowany na szóstej pozycji, nie wytrzymał jednak silnik, który eksplodował na cztery okrążenia przed metą. Dzięki temu na ostatnie punktowane miejsce przesunął się Vettel.

Początek wyścigu okazał się pechowy aż dla czterech kierowców. Z zawodów musieli wycofać się Ralf Schumacher, David Coulthard, Rubens Barichello i Takuma Sato.

9. Giancarlo Fisichella Renault +1 okr.
10. Alexander Wurz Williams-Toyota +1 okr.
11. Anthony Davidson Super Aguri-Honda +1 okr.
12. Jenson Button Honda +1 okr.
13. Scott Speed STR-Ferrari +2 okr.
14. Adrian Sutil Spyker-Ferrari +2 okr.
15. Christijan Albers Spyker-Ferrari +3 okr.
16. Nico Rosberg Williams-Toyota +5 okr.
17. Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari +5 okr.

8. Super Aguri-Honda 4

Szef BMW Sauber dr Mario Theissen zapewnił, że Robert Kubica wróci na tor Formuły 1 bez względu na wynik swojego zmiennika Sebastiana Vettela w USA. Przypomnijmy. Polski kierowca podczas Grand Prix w Montrealu miał groźnie wyglądający wypadek, z którego wyszedł bez szwanku. Polak przeszedł specjalistyczne badania lekarskie pozytywnie, ale medycy uznali, że od wypadku minęło zbyt mało czasu, by mógł wrócić na tor.

Tor w Indianapolis uważany jest za jednym z najszybszych w kalendarzu Formuły 1. Na kilku odcinkach prędkość bolidów przekracza 330 km/h. Obok włoskiej Monzy i belgijskiego Spa-Francorchamps, jest też jednym z najstarszych obiektów na świecie. Indianapolis Motor Speedway powstał w 1909 roku, jednak po raz pierwszy kierowcy Formuły 1 ścigali się na nim 30 maja 1950 roku.

Kierowcy mieli do pokonania dystans 306,016 km, czyli 73 okrążenia po 4192 m.

Kolejne zawody - Grand Prix Francji - odbędą się 1 lipca.