Ćwierćfinał mistrzostw Europy nie dla polskich koszykarzy. W 1/8 finału biało-czerwoni ulegli Hiszpanii 66:80 i tym samym stracili szansę występu na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Niewykluczone, że także Marcina Gortata.

Reprezentacja Polski /GUILLAUME HORCAJUELO /PAP/EPA

Przez trzy kwarty Polacy walczyli z jednym z najlepszych zespołów świata jak równy z równym. Drugą i trzecią nawet wygrali, dzięki czemu na świetlnej tablicy we francuskim Lile widniał remis 55:55. Niestety, w decydującej kwarcie górę wzięło doświadczenie rywali. Wygrali aż 25:11, a klasą sam dla siebie był ich lider Pau Gasol, który w całym meczu rzucił w sumie aż 30 punktów.

Tym samym podopieczni Mike'a Taylora nie zagrają w ćwierćfinale mistrzostw Europy. A awans do najlepszej ósemki Starego Kontynentu był jedyną drogą do występu na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Niewykluczone, że mecz z Hiszpanią był zatem ostatnim występem Marcina Gortata w barwach reprezentacji Polski. Nasz jedynak w koszykarskiej NBA jeszcze przed startem mistrzostw Europy zapowiadał, że na 99 proc. to dla niego pożegnalny turniej. Wspomniany 1 proc. pozostawiał na ewentualny występ w kwalifikacjach olimpijskich lub mistrzostwach świata. Niestety, dla Polaków taki turniej to za wysokie progi.