Rozpoczęły się Finały Mistrzostw Europy w Portugalii. W pierwszym spotkaniu gospodarze przegrali z Grekami 1:2. Pierwsza bramka Mistrzostw należy do Greków. W 6. minucie zdobył ją Giorgios Karagounis.

Lizbona zalana łzami po szokującej porażce swojej reprezentacji. Grecy pokonali Portugalczyków 2:1. Gra gospodarzy była bezładna, gwiazdy zawodziły lub miały pecha. Natomiast goście w tym meczu byli poukładani jak ekipa Niemiec.

Po Grekach obserwatorzy nie spodziewali się wiele, szczególnie po bezbarwnym występie w Szczecinie przeciwko reprezentacji Polski. Jeszcze przed meczem Portugalczycy typowali wynik spotkania na 3:0, a nawet 4:0 dla swoich piłkarzy. Jednak pierwsza bramka Mistrzostw Europy należała do Greków już w 6. minucie spotkania - strzelił ją Giorgios Karagounis. Kolejny raz piłkę w siatce gospodarzy umieścił Basinas - z rzutu karnego. Honorowego gola dla Portugalczyków zdobył w 90. minucie Ronaldo.

W tej edycji Euro, w meczu otwarcia nie grali zwycięzcy poprzednich Mistrzostw, tak jak to bywało dotychczas, kiedy obrońca tytułu miał zapewniony udział w turnieju niejako „z urzędu”. Teraz Mistrz Kontynentu musi grać w eliminacjach i jego awans nie jest pewny. Dlatego też zamiast Francuzów, w pierwszym meczu wystąpili gospodarze, czyli Portugalczycy.