Polska nie awansowała do rundy play off eliminacji mistrzostw świata 2019 piłkarzy ręcznych po remisie z drużyną gospodarzy Portugalią 27:27 (13:15) w ostatnim meczu turnieju prekwalifikacyjnego, który rozgrywano w Povoa de Varzim.

Do następnej rundy z każdej z sześciu grup pierwszej fazy kwalifikacji awansuje tylko zwycięzca. W play off zostaną oni dolosowani do zespołów rywalizujących w Chorwacji o medale mistrzostw Europy (12-28 stycznia).

Dwumecze odbędą się w czerwcu.

Gospodarzami turnieju finałowego w styczniu 2019 roku będą Niemcy i Dania.

W piątek podopieczni trenera Piotra Przybeckiego wygrali z Kosowem 30:19, a w sobotę z Cyprem 46:13. Portugalczycy także triumfowali w obu wcześniejszych spotkaniach, ale mieli lepszy stosunek bramek, dzięki czemu do awansu wystarczał im remis.

Portugalia - Polska 27:27 (15:13)

Polska: Adam Morawski, Piotr Wyszomirski, Sławomir Szmal - Tomasz Gębala 6, Rafał Przybylski 5, Piotr Chrapkowski 4, Arkadiusz Moryto 3, Łukasz Gierak 3, Kamil Syprzak 2, Przemysław Krajewski 2, Michał Daszek 1, Kamil Krieger 1, Adrian Nogowski, Paweł Genda, Patryk Walczak, Maciej Gębala,

Najwięcej bramek dla Portugalii: Gilberto Duarte 6, Pedro Portela 6, Alexis Borges 4.

Do następnej rundy eliminacji MŚ awansował tylko zwycięzca grupy prekwalifikacyjnej. W piątek podopieczni trenera Piotra Przybeckiego wygrali z Kosowem 30:19, a w sobotę z Cyprem 46:13. Portugalczycy także triumfowali w obu wcześniejszych spotkaniach, ale mieli o jedno trafienie lepszy stosunek bramek, dzięki czemu do awansu wystarczał im remis.

O porażce biało-czerwonych zadecydowało kilka momentów, w których popełniali banalne błędy, praktycznie oddawali piłkę w ręce rywali, podczas gdy była szansa na budowanie bezpiecznej przewagi.

W pierwszej połowie Portugalczycy cały czas prowadzili, w 13. minucie różnicą czterech bramek (8:4). Goście popełniali błędy, kilka wpadek zaliczył m.in. Tomasz Gębala (niecelne rzuty, faul w ataku) i nie odrabiali strat - 6:10 w 17. min. Dopiero wtedy nastąpił pierwszy mały jeszcze zryw, który rozpoczął się od zaskakującego rzutu Piotra Chrapkowskiego oraz goli Rafała Przybylskiego i Przemysława Krajewskiego z kontry.

Choć były okazje Polacy nie zdołali wyrównać. Przy stanie 10:12, nieomylny do tej pory Arkadiusz Moryto nie wykorzystał karnego. Potem rzucano gol za gol, dzięki czemu gospodarze utrzymali do przerwy dwubramkowe prowadzenie.

Drugą połowę Polacy co prawda rozpoczęli od irytującego błędu, wręcz oddając piłkę przeciwnikowi, ale potem szybko się zrehabilitowali. Od stanu 14:17 zdobyli pięć goli z rzędu i po raz pierwszy w tym meczu wyszli na prowadzenie. Po przerwie istotnie wyregulował celownik Tomasz Gębala. Lepiej także funkcjonowała obrona.

Teraz to rywale gonili wynik. W 45. minucie do obrony rzutu karnego na boisko wyszedł jedyny raz w tym pojedynku Sławomir Szmal, ale został pokonany. Dwie minuty później Portugalczykom udało się doprowadzić do remisu 21:21.

Wtedy dwa ważne trafienia zaliczył Łukasz Gierak i gdy wydawało się, że znów podopieczni Piotra Przybeckiego odzyskają inicjatywę, ponownie "podali rękę" gospodarzom. W przenośni i dosłownie, bowiem podawali piłkę dokładnie do rywali. Ci z takich prezentów chętnie korzystali, w czym szczególnie wyróżniał się, wcześniej mniej widoczny, Gilberto Duarte. Właśnie ten zawodnik w 53. minucie wyrównał na 24:24.

Równo pięć minut przed końcem, przy stanie 24:25 Kamil Syprzak trafił w słupek z rzutu karnego. W odpowiedzi znów Duarte powiększył przewagę. Bramka Moryty na 25:26 padła dwie i pół minuty przed ostatnią syreną. Po raz kolejny Duarte wpisał się na listę strzelców i sytuacja gości stała się dramatyczna.

Co prawda po bramkach Tomasza Gębali i Kamila Kriegera 37 sekund przed zakończeniem był remis 27:27, ale w posiadaniu piłki byli Portugalczycy, którym udało się zwycięski remis dowieźć do ostaniego gwizdka sędziego.