Piłkarze Portugalii pokonali u siebie Szwajcarię 2:0 i zapewnili sobie miejsce w fazie grupowej mistrzostw świata. Awans na przyszłoroczny mundial w Rosji wywalczyli także Francuzi, którzy wygrali w Paryżu z Białorusią 2:1.

Szwajcaria przed ostatnią serią spotkań miała na koncie komplet dziewięciu zwycięstw. Do pierwszego miejsca w tabeli wystarczał jej więc remis. Helweci w Lizbonie byli jednak drużyną wyraźnie słabszą i swojej szansy będą musieli szukać w barażu.

Portugalia objęła prowadzenie tuż przed przerwą po samobójczym trafieniu Johana Djourou. Wynik w 57. minucie ustalił Andre Silva. Spotkanie z trybun oglądała słynna piosenkarka Madonna.

Stawki nie było w dwóch pozostałych meczach w grupie B. Węgry wygrały z Wyspami Owczymi 1:0, a Łotwa pokonała Andorę 4:0.

Francuzi natomiast awans na mundial przypieczętowali dzięki golom Antoine'a Griezmanna oraz Oliviera Giroud. Dla gości trafił Anton Saroka. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie.

Jak się jednak okazało "Trójkolorowi" prowadzenia w grupie A nie straciliby nawet w przypadku porażki. Wszystko dlatego, że mogąca wyprzedzić ich Szwecja przegrała w Amsterdamie z Holandią 0:2. Obie bramki zdobył Arjen Robben, który po meczu poinformował o zakończeniu reprezentacyjnej kariery.

Skandynawom ten wynik nie zaszkodził i wystąpią w barażu. "Pomarańczowi" mogli ich wyprzedzić, ale potrzebowali zwycięstwa różnicą aż siedmiu goli.

Przyszłoroczny mundial będzie drugą z rzędu, po Euro 2016, wielką imprezą, na której zabraknie Holandii - wicemistrza świata z 2010 roku oraz trzeciej drużyny MŚ 2014.

Kolejną niespodziankę sprawił Luksemburg. Tym razem zremisował z Bułgarią 1:1 i kosztem Białorusi awansował na przedostatnie miejsce w tabeli.

Praktycznie pozbawiona emocji była ostatnia kolejka w grupie H. Belgowie już wcześniej, jako pierwsi z europejskich eliminacji, zapewnili sobie awans na mundial. We wtorek w Brukseli pokonali Cypr 4:0. Dwa gole zdobył Eden Hazard, a po jednym dołożyli jego młodszy brat Thorgan oraz Romelu Lukaku.

Grecy natomiast by wystąpić w barażach potrzebowali zwycięstwa nad Gibraltarem. Plan zrealizowali bez większych kłopotów wbijając rywalom cztery bramki i nie tracąc żadnej.

W ostatnim meczu tej grupy Bośnia i Hercegowina wygrała na wyjeździe z Estonią 2:1.

W niedzielę, po zwycięstwie nad Czarnogórą 4:2, awans zapewniła sobie reprezentacja Polski. Biało-czerwoni wystąpią na mundialu po raz ósmy w historii.

Losowanie par barażowych odbędzie się 17 października w Zurychu. Oprócz Szwecji, Szwajcarii oraz Grecji szansę na grę w Rosji mają jeszcze: Włochy, Irlandia, Chorwacja, Dania i Irlandia Północna.