W pierwszym w tym roku meczu piłkarskiej ekstraklasy Jagiellonia Białystok pokonała w 21. kolejce na wyjeździe Miedź Legnica 3:0 i awansowała na trzecie miejsce. Na czwarte spadł Lech Poznań, który wieczorem uległ u siebie KGHM Zagłębiu Lubin 1:2.

Najkrótsza w historii zimowa przerwa trwała 47 dni. W tym czasie sporo działo się m.in. w Jagiellonii Białystok, która dokonała wielu zmian w kadrze.

W piątek podopieczni Ireneusza Mamrota z łatwością zdobyli trzy punkty w Legnicy. Bramki dla jednej z najbardziej "zagranicznych" drużyn w ekstraklasie zdobyli Słoweniec Nemanja Mitrovic, Brazylijczyk Guilherme Sitya z rzutu karnego karny oraz Litwin Arvydas Novikovas.
Drugi z nich wykorzystał w końcówce pierwszej połowy "jedenastkę". To pierwszy w obecnym sezonie gol strzelony z rzutu karnego przez Jagiellonię.

Miedź od 64. minuty grała w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Chorwata Tomislava Bozica.

Znacznie więcej emocji było w Poznaniu, gdzie trenowany przez Adama Nawałkę Lech, chociaż od 66. minuty prowadził 1:0 po 10. w sezonie golu Duńczyka Christiana Gytkjaera, przegrał ostatecznie 1:2.

Goście w drugiej połowie stworzyli wiele dogodnych sytuacji. Bardzo aktywny był zwłaszcza Bartłomiej Pawłowski, który raz trafił w poprzeczkę (sędzia korzystał z VAR, aby zobaczyć, czy piłka przekroczyła linię bramkową), a później po jego strzale i interwencji bramkarza Lecha futbolówka odbiła się od słupka.

Kwadrans przed końcem lubinianie dopięli swego za sprawą Filipa Starzyńskiego. Ten sam zawodnik w 86. minucie wykonywał rzut karny podyktowany za faul na Pawłowskim, ale Jamin Buric obronił.

W doliczonym czasie gry Zagłębie zapewniło sobie zwycięstwo po samobójczym golu czarnogórskiego obrońcy Nikoli Vujadinovica.

Po piątkowych meczach Jagiellonia awansowała na trzecie miejsce - 36 pkt, a Lech spadł na czwarte - 33. Prowadząca w tabeli Lechia Gdańsk - 42 pkt - podejmie w sobotni wieczór Pogoń Szczecin, a wicelider Legia Warszawa, która ma trzy punkty mniej, zagra w niedzielę na wyjeździe z Wisłą Płock.

W obecnym sezonie, podobnie jak w poprzednim, obowiązuje system 37 kolejek bez podziału punktów po fazie zasadniczej. Po 30 kolejkach - w połowie kwietnia - drużyny utworzą grupy mistrzowską i spadkową, a następnie rozegrają jeszcze po siedem meczów.
Piłkarze ekstraklasy zakończą rozgrywki 18-19 maja. Tak szybki termin wynika z zaplanowanych na przełom maja i czerwca w Polsce mistrzostw świata do lat 20.