Smog panujący w stolicy Małopolski nie przeszkodził piłkarzom Cracovii w odniesieniu efektownego zwycięstwa. W piątek pokonali oni Śląsk Wrocław 4:1.

Erik Jendrisek (P) z miejscowej Cracovii oraz Paweł Zieliński (L) ze Śląska Wrocław /PAP/Jacek Bednarczyk /PAP

Piłkarze z Dolnego Śląska, którzy ostatnio nie mają dobrej passy w ekstraklasie, starali się grać otwarty futbol. Zostali jednak za to szybko ukarani. Już po kwadransie gry było 2:0. W 9. minucie "Pasy" przeprowadziły bardzo groźną akcję, której efektem był rzut rożny. Po jego wykonaniu przez Mateusza Cetnarskiego piłka trafiła do Piotra Polczaka, który tak ją odbił, że ta trafiła do Erika Jendriska. "Główka" tego ostatniego była celna.

W 14. min. po zagraniu Marcela Gecova piłka odbiła się od słupka, ale minutę później krakowianie zdobyli drugą bramkę. W sytuacji sam na sam z bramkarzem Bartosz Kapustka podał do nadbiegającego z lewej strony Denissa Rakelsa i ten bez problemów zdobył gola.

Przed przerwą Mariusz Pawełek jeszcze dwa razy musiał wyciągać piłkę w siatki. W 37. min. Cetnarski wykorzystał dobre podanie Damian Dąbrowskiego, a cztery minuty później z 17 metrów celnie uderzył Rakels.

Na początku drugiej odsłony "Pasy" miały dwie świetne okazje do podwyższenia rezultatu, ale to Śląsk - w 52. min. - zdobył gola. Rezerwowy Michał Bartkowiak pokonał Grzegorza Sandomierskiego.

Wrocławianie uwierzyli we własne siły i mieli w krótkim odstępie czasu dwie okazje do zdobycia gola. W 56. min. byłoby 2:4, gdyby nie ofiarna interwencja Sandomierskiego. Wybił on piłkę na róg po strzale Kamila Bilińskiego. Dwie minuty później groźnie główkował Bartkowiak, ale minimalnie niecelnie.

Do końca spotkania optyczną przewagę miał Śląsk, ale wynik nie uległ zmianie.

Ekstraklasa piłkarska - Cracovia - Śląsk 4:1

Bramki: 1:0 Erik Jendrisek (10-głową), 2:0 Deniss Rakels (15), 3:0 Mateusz Cetnarski (37), 4:0 Erik Jendrisek (41), 4:1 Michał Bartkowiak (52).

Żółta kartka - Cracovia Kraków: Damian Dąbrowski, Paweł Jaroszyński. Śląsk Wrocław: Kamil Dankowski.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 6 438.

Cracovia Kraków: Grzegorz Sandomierski - Deleu, Bartosz Rymaniak, Piotr Polczak, Paweł Jaroszyński - Deniss Rakels, Damian Dąbrowski, Marcin Budziński (62. Miroslav Covilo), Mateusz Cetnarski, Bartosz Kapustka (68. Dariusz Zjawiński) - Erik Jendrisek (84. Mateusz Wdowiak).

Śląsk Wrocław: Mariusz Pawełek - Paweł Zieliński, Piotr Celeban, Mariusz Pawelec, Dudu Paraiba - Flavio Paixao, Adam Kokoszka (46. Michał Bartkowiak), Tomasz Hołota, Marcel Gecov, Kamil Dankowski (73. Krzysztof Ostrowski) - Peter Grajciar (46. Kamil Biliński).