Zakończył się pierwszy etap Tour de Pologne - jazda drużynowa na czas. Zwyciężyła włoska grupa Lampre wokół Teatru Wielkiego w Warszawie. Jako pierwszy z zawodników Lampre linię mety minął Włoch Roberto Longo i to on założył koszulkę lidera.

Zespół Lampre wyprzedził niemiecką grupę T-Mobile oraz szwajcarską Astanę. Pierwszy etap miał nieoficjalny charakter. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne sędziowie zdecydowali przed startem, że wyniki drużynowej czasówki nie będą liczone do klasyfikacji generalnej

Ze startu w wyścigu zrezygnował niemiecki kolarz Andreas Kloeden. W ubiegłym tygodniu został potrącony przez samochód podczas treningu. Kloeden miał być liderem ekipy Astana w Tour de Pologne. Jego największym sukcesem było drugie miejsce w 2004. W ubiegłym roku w Paryżu stanął na trzecim miejscu podium, ale prawdopodobnie przesunie się na drugą pozycję po spodziewanej dyskwalifikacji za doping zwycięzcy - Amerykanina Floyda Landisa.

Do roku 1992 Tour de Pologne był wyścigiem amatorskim. Od roku 1993 w organizację imprezy zaangażował się wybitny kolarz, srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang.

Od roku 2005 Tour de Pologne został włączony do elitarnego grona UCI ProTour (nazywanego kolarską Ligą Mistrzów). Tym samym znalazł się obok takich wyścigów jak Tour de France i Giro d'Italia.

W wyścigu biorą udział największe sportowe gwiazdy i legendarne już zespoły kolarskie. W 64. Tour de Pologne wystąpią zawodnicy z 20 grup z cyklu UCI Pro Tour oraz dwie ekipy z dzikimi kartami: Action Uniqa oraz Ceramica Flaminia.

Wyścig odbędzie się w dniach 9 - 15 września na trasie z Warszawy do Karpacza. Trasa, licząca ponad 1220 kilometrów, podzielona została na siedem etapów. Po starcie w Warszawie i drużynowej jeździe na czas ulicami stolicy, kolarze będą musieli pokonać cztery płaskie etapy (z metami Olsztynie, Gdański, Poznaniu i Świdnicy), aby walczyć na dwóch górskich odcinkach, a ostatni z nich będzie kończył się legendarnym podjazdem pod Orlinek. Meta, tak jak w ostatnich ośmiu latach, usytuowana została w Karpaczu.