Michał Kwiatkowski (Sky) wygrał w niedzielę w Valence prolog kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine i zdobył koszulkę lidera klasyfikacji generalnej.

To jego piąte zwycięstwo w tym sezonie, po sukcesach w klasyfikacji generalnej wyścigów Tirreno-Adriatico oraz Dookoła Algarve i dwóch etapowych triumfach w tym drugim. Jest to równocześnie trzeci etapowy sukces polskiego kolarza w Criterium du Dauphine, po Cezarym Zamanie (1993) i Sylwestrze Szmydzie (2009).

Na 6,6-kilometrowej trasie, nazajutrz po swoich 28. urodzinach, Kwiatkowski uzyskał rezultat 5.25 i wyprzedził o sekundę Holendra Josa Van Emdena (Lotto NL), o trzy kolegę z ekipy Włocha Gianniego Moscona oraz o pięć Nowozelandczyka Patricka Bevina (BMC).

Wróciłem do ścigania po 40 dniach przerwy i od razu udało mi się zwyciężyć. To dobry prezent na urodziny, które obchodziłem wczoraj - powiedział triumfator prologu.

Główni kandydaci do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Francuz Romain Bardet i Włoch Vincenzo Nibali zajęli 54. i 59. miejsce tracąc, odpowiednio, 23 i 24 sekundy.

Pecha miał kolega Kwiatkowskiego z ekipy Sky, mający być jej liderem Brytyjczyk Geraint Thomas, który przewrócił się na jednym z ostrych wiraży, stracił w sumie 21 sekund i zajął 43. miejsce.

To był bardzo szybki i trudny zakręt. Mam nadzieję, że Geraintowi nic się nie stało i może jeszcze powalczyć o zwycięstwo w wyścigu - powiedział Kwiatkowski w rozmowie z "Eurosportem".

Drugi z Polaków na liście startowej Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal) uzyskał czas 7.59 i został sklasyfikowany na 94. miejscu.

Wśród uczestników tegorocznej rywalizacji ostatecznie zabrakło awizowanego wcześniej Przemysława Niemca (UAE Team Emirates).

W poniedziałek pierwszy etap wyścigu z Valence do Saint-Juste-Saint-Rambert (179 km).

70. edycja imprezy, tradycyjnie będącej dla wielu uczestników sprawdzianem przed Tour de France (7-27 lipca), zakończy się 10 czerwca na podjeździe Saint-Gervais Mont Blanc w Górnej Sabaudii.