Chorwaci rozpoczęli mistrzostwa meczem z Austrią w Wiedniu 8 czerwca, 12 czerwca zmierzyli się z Niemcami, a cztery dni później z Polską. Wygrali grupę B, ale w ćwierćfinale przegrali z Turcją w rzutach karnych.

W drugim ćwierćfinałowym meczu mistrzostw Europy, rozegranym na Ernst-Happel-Stadion w Wiedniu Turcja po rzutach karnych wygrała z reprezentacją Chorwacji i awansowała do półfinału. W regulaminowym czasie gry było 0:0, a w dogrywce obie drużyny zdobyły po jednym golu.

Chorwaci w rezerwowym składzie ograli Polaków nie przemęczając się zbytnio. Piłkarze trenera "rockmana" Slavena Bilica myślami byli już w jednej ósmej finału. Tam czekają na nich waleczni Turcy.
Niemcy przegrali w Klagenfurcie z Chorwacją 1:2. Piłkarze z Bałkanów byli przez 90 minut drużyną zdecydowanie lepszą i tylko krok dzieli ich od awansu do ćwierćfinału.
W pierwszym meczu grupy B, Austriacy przegrali z Chorwacją 0:1. Jedyną bramkę strzelił z karnego Luka Modric. W pierwszych 45 minutach Chorwaci pokazywali grę podobną do tej jaką zachwycali w kwalifikacjach. W drugiej połowie na boisku rządzili gospodarze, ale nie przyniosło to korzyści w postaci choćby jednego punktu.
Kadra Chorwacji na ME: bramkarze: Stipe Pletikosa (CSKA Moskwa), Vedran Runje (RC Lens), Mario Galinovic (Panathinaikos Ateny) obrońcy Robert Kovac (Borussia Dortmund), Dario Simic (AC Milan), Josip Simunic (Hertha Berlin), Vedran Corluka (Manchester City), Dario Knezevic (Livorno), Danijel Pranjic (SC Heerenveen), Hrvoje Vejic (Tom Tomsk) pomocnicy Niko Kovac (Red Bull Salzburg), Luka Modric (Dinamo Zagreb), Niko Kranjcar (Portsmouth), Darijo Srna (Szacztar Donieck), Ivan Rakitic (Schalke 04), Nikola Pokrivac (AS Monaco), Jerko Leko (AS Monaco), Ognjen Vukojevic (Dinamo Zagrzeb) napastnicy Mladen Petric (Borussia Dortmund), Igor Budan (Parma), Ivica Olic (Hamburger SV), Ivan Klasnic (Werder Brema), Nikola Kalinic (Hajduk Split).
Chorwacja w pigułce. Republika Hrvatska. Stolica - Zagrzeb (685 500 mieszkańców, 2003). Powierzchnia kraju - 56 542 km2. Liczba ludności - 4,42 mln. Produkt Krajowy Brutto (PKB) - 8 800 dol. (per capita) Chorwacki Związek Piłki Nożnej - Hrvatski Nogometni Savez założono 13.6.1912 r.; afiliowany w UEFA w 1993 r. Zrzesza 1534 kluby, 134 139 piłkarzy. Prezydent - Vlatko Marković, trener reprezentacji - Slaven Bilić. Barwy kostiumów: koszulki w czerwono-białą szachownicę, spodenki - białe, getry - niebieskie. Stadion Narodowy: Maksimir (Zagrzeb, 38 079 miejsc). Ważniejsze sukcesy: 3. miejsce MŚ-1998
Udział w ME: 1996 - ćwierćfinał 2004 - 3. miejsce w grupie B (za Anglią i Francją)