Australijczyk Cadel Evans został zwycięzcą największego wyścigu kolarskiego Tour de France. Ostatni, 21. etap, z metą na Polach Elizejskich w Paryżu, wygrał po finiszu z peletonu Brytyjczyk Mark Cavendish.

Cadel Evans jest najstarszym zwycięzcą Tour de France od czasów II wojny światowej. Ma 34 lata i już dwa razy zajął w tym wyścigu drugie miejsce. Teraz w końcu stanął na podium w żółtej koszulce lidera.

Zieloną koszulkę najlepszego sprintera zdobył natomiast Brytyjczyk Marc Cavendish, który zresztą jako pierwszy przekroczył linię mety. Ostatni etap "Wielkiej Pętli" rozpoczął się minutą ciszy ku pamięci ofiar zamachów w Norwegii, a zakończył się powszechną euforią kibiców, którzy zebrali się na Polach Elizejskich.

34-letni Evans jest pierwszym zawodnikiem z Antypodów wśród triumfatorów Tour de France. W klasyfikacji generalnej wyprzedził braci Andy'ego i Franka Schlecków z Luksemburga.