Awaria bolidu wyeliminowała Roberta Kubicę z wyścigu F1 o Grand Prix Australii. Polak jechał doskonale - długo był czwarty, ale na 22 okrążenia przed metą musiał zjechać do boksu. Wygrał Fin Kimi Raikkonen z Ferrari.

Kubica do czasu awarii samochodu jechał bardzo dobrze. Po starcie utrzymał się na piątej pozycji którą wywalczył w sobotnich kwalifikacjach. Po tankowaniu i zmianie opon po 21. okrążeniu toru awansował na czwarte miejsce, wyprzedzając partnera z zespołu BMW- Sauber Niemca Nicka Heidfelda. Niestety, gdy do mety pozostało tylko 22 okrążenia, awaria skrzyni biegów wyeliminowała Kubicę z dalszej jazdy. Posłuchaj relacji Wojciecha Słonia:

Miałem dobre tempo, ale niestety zdarzył się problem ze skrzynią biegów. Zacięła się na piątym biegu i musiałem wycofać się z wyścigu. Jedyną dobrą rzeczą jest fakt, że wiem w czym tkwi problem - teraz musimy go rozwiązać - stwierdził Kubica.

Żałuję, że Robert nie zdołał ukończyć wyścigu - jechał bardzo szybko. Mnie wyścig sprawił sporo radości, choć na ostatnich okrążeniach czułem się trochę samotnie. Pod względem mechaniki bolid spisywał się doskonale - powiedział Nick Heidfeld, kolega polskiego kierowcy z zespołu BMW Sauber.

Zawody wygrał Kimi Raikkonen z Ferrari.Drugie miejsce zajął w Melbourne mistrz świata Hiszpan Fernando Alonso, na trzeciej pozycji uplasował się Anglik Lewis Hamilton (obaj McLaren-Mercedes). Trzecie miejsce Hamiltona to niespodzianka, gdyż Anglik debiutował w Australii w wyścigach Formuły 1. Poprzedni przypadek zajęcia przez debiutanta miejsca na podium w F1 wydarzył się 11 lat temu, także podczas GP Australii - na drugiej pozycji zawody ukończył Kanadyjczyk Jacques Villeneuve.

Raikkonen, który w sobotę wywalczył pole position, prowadził w Melbourne od startu do mety. W połowie wyścigu miał już ponad 18 sekund przewagi nad Hamiltonem. Fin w ubiegłorocznym sezonie startował w teamie McLaren, w tym roku jest zawodnikiem zespołu Ferrari, w którym zastąpił 7-krotnego mistrza świata Niemca Michaela Schumachera. Fin odniósł w Melbourne dziesiąte w karierze zwycięstwo w wyścigach Formuły 1.

17 Adrian Sutil Niemcy Spyker-Ferrari 2 okrążenia

Wyścigu nie ukończyli Alexander Wurz (Austria) Williams – Toyota, David Coulthard (Wlk. Brytania) RedBull – Renault, Robert Kubica (Polska) BMW Sauber, Scott Speed (USA) Toro Rosso – Ferrari i Christijan Albers (Holandia) Spyker – Ferrari.

Brytyjczyk Anthony Davidson, który zderzył się podczas GP Australii z Niemcem Adrianem Sutilem, został odwieziony do szpitala. Kierowca teamu Super Aguri narzekał na bóle pleców, jakie pojawiły się po kolizji.