Aneta Pastuszka i Beata Sokołowska-Kulesza zdobyły brązowy medal olimpijski w kajakarstwie w konkurencji K-2 500 m. Tytuł mistrzowski wywalczyły Węgierki, a srebro Niemki.

Brązowy medal zdobyty przez Anetę Pastuszkę i Beatę Sokołowską-Kuleszę jest 10. krążkiem wywalczonym przez reprezentantów Polski w stolicy Grecji.

Pastuszka i Sokołowska-Kulesza uratowały polską ekipę przed blamażem. Przed wyjazdem do Aten właśnie kajakarzy uważano za jeden z silniejszych punktów reprezentacji. Przemawiały za tym ich wyniki w okresie między igrzyskami. Co roku w mistrzostwach świata - w Poznaniu, Sewilli i Gainesville - zdobywali bardzo dużo medali, także w konkurencjach olimpijskich. Rok temu wrócili z USA z 10 medalami, w tym złotym Baraszkiewicza i Jędraszki, srebrnym czwórki kobiet oraz dwoma brązowymi - dwójki kobiet i Pastuszki w jedynce.

Na torze w Schinias Polacy ponieśli jednak klęskę. Największy zawód sprawili w sobotni poranek Baraszkiewicz i Jędraszko, którzy wyraźnie nie trafili z formą. Ostatnie miejsce mistrzów świata i wicemistrzów olimpijskich z Sydney jest jedną z większych niespodzianek zawodów olimpijskich.

Baraszkiewicz podejrzewa rywali o doping

W finale dwójek kobiet dobrze popłynęły Pastuszka i Sokołowska-Kulesza. Poza zasięgiem rywalek były Węgierki - Katalin Kovacs i Natasa Janics, ale Polki rywalizowały o srebrny medal z Niemkami Birgit Fischer i Carolin Leonhardt. Nieznacznie przegrały tę walkę.

42-letnia Fischer wywalczyła 12. medal olimpijski, 4. srebrny obok 8 złotych. Niemka awansowała na 5. miejsce w klasyfikacji multimedalistów w historii letnich igrzysk olimpijskich, biorąc pod uwagę wszystkie dyscypliny sportowe.

Brązowy medal Polek cieszy, tym bardziej że od początku sportowych emocji na torze wodnym w Schinias pech prześladował Anetę Pastuszkę. Przypomnijmy, najpierw była wywrotka, potem dyskwalifikacja przez zbyt lekką łódkę. Posłuchaj relacji specjalnego wysłannika RMF do Aten Piotra Salaka:

Zgodnie z przewidywaniami największe sukcesy w kajakarstwie odnieśli Niemcy - 4 złote medale, i Wegrzy - 3 złote. Po jednym tytule mistrzowskim zdobyli reprezentanci Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Kanady i Chin. Za niespodziankę można uznać złoty medal Chińczyków w C-2 500 m, choć w zawodach Pucharu Świata w Duisburgu wygrali z Baraszkiewiczem i Jędraszką. Trenerem reprezentacji Chin jest Polak Marek Ploch.