AS Roma, w barwach której 67 minut rozegrał Nicola Zalewski, pokonała w Tiranie Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0) w pierwszym w historii finale piłkarskiej Ligi Konferencji. Zwycięską bramkę zdobył w 32. minucie Nicolo Zaniolo.

Roma zaprezentowała styl typowy dla jej szkoleniowca Jose Mourinho: była krócej przy piłce (37-63 procent czasu gry), miała mniej strzałów (6-8), w tym celnych (3-5), mniej rzutów rożnych, podań itd. Nastawiała się bardziej na defensywę, a i tak odniosła zwycięstwo w finale nowo utworzonego "trzeciego szczebla" europejskich rozgrywek klubowych.

Tym samym doświadczony portugalski trener jako pierwszy skompletował "hat-trick" europejskich trofeów. Triumfował w Pucharze UEFA (2003) i Lidze Mistrzów (2004) z FC Porto, ponownie w Champions League (2010) z Interem Mediolan oraz w kontynuującej tradycje Pucharu UEFA Lidze Europy (2017) z Manchesterem United.

"Roma jest pierwszym włoskim zespołem, który zwyciężył w rozgrywkach klubowych UEFA, od kiedy Inter Mediolan triumfował w Lidze Mistrzów w 2010 roku, gdy prowadził go Mourinho" - przypomniano na oficjalnej stronie internetowej Europejskiej Unii Piłkarskiej.

Zdyscyplinowana w defensywie Roma poradziła sobie z początkowym naporem Feyenoordu i zdołała uspokoić nieco grę, a bramka w 32. minucie według sprawozdawców meczu w serwisie uefa.com "na pewno nie była efektem długotrwałego naporu". Tym niemniej jej zdobycie było wodą na młyn dla Mourinho i jego podopiecznych, którzy skupili się na obronie korzystnego wyniku.

W drugiej połowie dwukrotnie pomogło im w tym obramowanie bramki. W 50. minucie portugalski bramkarz Romy Rui Patricio sparował na słupek potężny strzał Tyrella Malacii, chwilę później po jego kolejnej efektownej interwencji piłka odbiła się od poprzeczki. W końcówce dobrej okazji dla Feyenoordu nie wykorzystał Bryan Linssen, który nie trafił w piłkę, gdy mógł z bliska posłać ją do siatki.

W zespole pokonanych jako jedyny powody do jakiegokolwiek zadowolenia ma napastnik Cyriel Dessers, który z 10 golami w 13 występach został pierwszym w historii królem strzelców Ligi Konferencji. W środę mógł go wyprzedzić mający o jedną bramkę mniej angielski napastnik rzymian Tammy Abraham.

Roma zdobyła pierwsze europejskie trofeum od 1961 roku, kiedy wywalczyła Puchar Miast Targowych uważany za poprzednika Pucharu UEFA.

Zamieszki przed finałem

Środowy mecz poprzedziły zamieszki, w wyniku których rannych zostało ponad 30 osób, w tym 19 policjantów. Jak poinformował zastępca komendanta głównego policji Albert Dervishi, aresztowanych zostało 48 kibiców z Włoch i 12 z Holandii, a 80 innych fanów Romy deportowano.

Pierwsze zamieszki wybuchły już we wtorek na ulicach Tirany i wówczas obrażenia odniosło 19 policjantów (w tym jeden zaatakowany nożem), pięciu Albańczyków, trzech Włochów i dwóch Holendrów.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego w środę ze stadionu usunięto grupę osób z sektora zajmowanego przez kibiców Feyenoordu. Jak tłumaczono, doszło tam do rękoczynów, a ponadto Holendrzy wrzucali race na murawę.

Choć każdy z klubów otrzymał dla swoich kibiców po cztery tysiące biletów, lokalne władze spodziewały się przyjazdu nawet 100 tysięcy fanów Romy i Feyenoordu.