BOT GKS i Zagłębie solidarnie odniosły zwycięstwa w 27. kolejce Orange Ekstraklasy. Bełchatowianie pokonali u siebie Wisłę Płock 2:1, a ekipa z Lubina rozgromiła na własnym stadionie Pogoń Szczecin 6:2.

W tabeli podopieczni Oresta Lenczyka zachowali więc dwupunktową przewagę nad Zagłębiem, a do zakończenia rozgrywek pozostały trzy serie spotkań.

Kibice w Lubinie zobaczyli aż osiem goli. Sześć z nich było dziełem piłkarzy Zagłębia. Łupem bramkowym podzielili się: Mateusz Bartczak, Rui Miguel, Wojciech Łobodziński, Vidas Alunderis, Dariusz Jackiewicz i Dawid Baneczek. Dla Pogoni, która wbrew zapowiedziom wystąpiła w brazylijskim składzie, trafili niezawodny Edi Andradina (wykorzystał rzut karny) i Tiago Martins.

W Zabrzu trzy punkty wywalczył poznański Lech. Aż 10 tysięcy widzów oglądało spotkanie, w którym gole padły dopiero po przerwie. W 58. minucie prowadzenie dla gości uzyskał strzałem głową Zbigniew Zakrzewski, a niespełna kwadrans później na 2:0 podwyższył Piotr Reiss. Dla napastnika "Kolejorza", który skutecznie wykonał "jedenastkę", był to gol numer 102 w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Honorową bramkę dla Górnika strzelił Bartłomiej Socha - dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry.

Ze zmiennym szczęściem walczyły dwie drużyny ukarane w aferze korupcyjnej. Arka - po golu Marcina Wachowicza w 23. minucie - pokonała na wyjeździe Łódzki Klub Sportowy 1:0, a Górnik Łęczna przegrał w Wodzisławiu z tamtejszą Odrą 1:2.

W cieniu rywalizacji liderów tabeli o prymat w polskim futbolu - odbędzie się 173. święta wojna Krakowa: derby Cracovia - Wisła. Jesienią górą byli wiślacy, którzy wygrali na swoim boisku 3:0. Wisła wygrała dzięki dwóm bramkom Clebera i jednej Pawła Brożka. Teraz trudno ocenić, kto jest faworytem. "Biała Gwiazda" jest co prawda wyżej w tabeli, ale ma nad "Pasami" tylko dwa punkty przewagi.

Według historyków sportu pierwsze derby Krakowa rozegrano w 1908 i zakończyły się remisem 0:0. Najsłynniejszy pojedynek obu klubów odbył się w 1948. W pierwszych po II wojnie światowej rozgrywkach I ligi oba kluby miały identyczna liczbę punktów i o mistrzostwie Polski decydował dodatkowy mecz na neutralnym stadionie. Na stadionie Garbarni Kraków Cracovia pokonała Wisłę 3:1 i to ona została mistrzem.