Rok 2013 był udany dla polskich przedstawicieli sportów zimowych - sukcesy odnosili m.in. skoczkowie narciarscy, biathlonistki i panczeniści. Niespodziewanie dobrze spisały się piłkarki ręczne w mistrzostwach świata. Natomiast tragedię przeżywali himalaiści.

Justyna Kowalczyk wywalczyła kolejne trofea do kolekcji. Po raz czwarty wygrała Tour de Ski i klasyfikację generalną Pucharu Świata. Oczekiwania swoje, trenera Aleksandra Wierietielnego, ale i kibiców zawiodła z kolei w mistrzostwach globu. "Królowa Nart" sięgnęła po jeden krążek - srebrny na 30 km stylem klasycznym.

W Val di Fiemme zabłysnęli za to skoczkowie narciarscy. Kamil Stoch został mistrzem świata, a w drużynie wraz z Maciejem Kotem, Dawidem Kubackim i Piotrem Żyłą stanął na najniższym stopniu podium. Pod koniec roku fantastycznie spisywali się także w Pucharze Świata.

Życiowy, ale i historyczny sukces odniósł panczenista Zbigniew Bródka, który był najlepszy w klasyfikacji Pucharu Świata na dystansie 1500 m. Również biathlonistki będą wspominać ten rok bardzo dobrze. Dwie z nich - Krystyna Pałka i Monika Hojnisz zdobyły medale mistrzostw globu - odpowiednio srebrny i brązowy.

Szczypiornistki zaskoczyły, siatkarze i koszykarze zawiedli

W sportach drużynowych największą niespodziankę na plus sprawiły piłkarki ręczne. W turnieju w Serbii radziły sobie doskonale i dotarły aż do półfinału. Przegrały z Francuzkami, ale zagrały o brązowy medal z Dunkami. Ostatecznie zajęły czwarte miejsce. Odniosły jednak największy sukces w historii kobiecego szczypiorniaka.

Znacznie poniżej oczekiwań wypadli z kolei w mistrzostwach Europy siatkarze, koszykarze i siatkarki. Pierwsi z nich przed własną publicznością w Gdańsku odpadli w barażach o ćwierćfinał. Na tym samym etapie rozgrywki zakończyły siatkarki w Szwajcarii i Niemczech. Natomiast koszykarze z Marcinem Gortatem wygrali tylko jeden mecz w fazie grupowej turnieju w Słowenii.

Piłkarski mundial bez biało-czerwonych

Do mundialu w Brazylii nie zakwalifikowali się polscy piłkarze. W konsekwencji pracę stracił selekcjoner Waldemar Fornalik. Jego miejsce zajął Adam Nawałka. Szkoleniowcem siatkarzy przestał z kolei być Włoch Andrea Anastasi. PZPS podjął ryzykowną i zaskakującą decyzję, wybierając na jego miejsce grającego jeszcze w Skrze Bełchatów Francuza Stephane'a Antigę.

Polacy błysnęli na światowych kortach

Sukcesy odnosili tenisiści. W sięgającej 1877 roku historii najsłynniejszego turnieju tenisowego na trawiastych kortach Wimbledonu nie zdarzyło się wcześniej, żeby do ćwierćfinałów awansowało troje Polaków. W 2013 roku udało się to Jerzemu Janowiczowi, Łukaszowi Kubotowi i Agnieszce Radwańskiej. Dwaj pierwsi zaszli tak daleko po raz pierwszy w swoich karierach i zagrali przeciwko sobie. Lepszy okazał się Janowicz. W półfinale przegrał jednak ze Szkotem Andym Murrayem, który później triumfował i został pierwszym brytyjskim zwycięzcą od 77 lat.