Australijczyk Adam Hansen z ekipy Lotto wygrał w Pescarze, po samotnej ucieczce, siódmy etap kolarskiego Giro d'Italia. Liderem wyścigu został Hiszpan Benat Intxausti (Movistar). Polacy Przemysław Niemiec i Rafał Majka awansowali do drugiej dziesiątki.

Hansen mijał metę w padającym deszczu i gradzie. O minutę i siedem sekund wyprzedził grupę 27 kolarzy, na czele której finiszowali Włosi Enrico Battaglin (Bardiani Valvole) i Danilo Di Luca (Vini Fantini).

Późniejszy zwycięzca uciekł wraz z pięcioma kolarzami 30 km po starcie w Marina di San Salvo. Niemal przez cały 177-kilometrowy dystans, prowadzący w pofałdowanym terenie Abruzji, utrzymał się z nim na czele Włoch Emanuele Sella (Androni). W końcówce najwięcej sił zachował jednak Australijczyk, który zwycięstwem sprawił sobie prezent w przededniu 32. urodzin. To jego pierwszy etapowy sukces w wielkim tourze od profesjonalnego debiutu w 2007 roku.

Dziś czułem się bardzo dobrze. Taktyką zespołu było atakowanie, a ja pokazałem, że potrafię się ścigać w trudnych warunkach. Cieszę się tym bardziej, że mój sukces to pierwsze od czterech lat zwycięstwo w Giro kolarza ekipy Lotto - powiedział na mecie.

Faworyt wyścigu Brytyjczyk Bradley Wiggins (Sky) stracił miejsce w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej, powstrzymany przez kraksę w końcówce etapu. Zajmuje teraz 23. lokatę, tracąc 1.32 do Intxaustiego. 27-letni lider z Kraju Basków ma pięć sekund przewagi nad Włochem Vincenzo Nibalim z Astany i osiem nad ubiegłorocznym triumfatorem Kanadyjczykiem Ryderem Hesjedalem (Garmin).

Na wysokich pozycjach kończyli etap Przemysław Niemiec (Lampre) i Rafał Majka (Saxo Bank), którzy awansowali odpowiednio na 14. i 19. miejsce po siedmiu etapach. Ten drugi został także liderem klasyfikacji młodzieżowej (o siedem sekund wyprzedza Kolumbijczyka Carlosa Betancura z AG2R) i do sobotniego etapu wystartuje w białej koszulce.

Będzie to pierwsza w wyścigu jazda indywidualna na czas, z Gabicce Mare do Saltary na trasie długości 54,8 km.