Natalia Kaczmarek czasem 50,41 wygrała bieg na 400 m podczas mityngu Diamentowej Ligi we Florencji, Anna Kiełbasińska zajęła szóste miejsce. Kenijka Faith Kipyegon pobiła rekord świata na 1500 m. Na 400 m przez płotki triumfowała Holenderka Femke Bol.

Kaczmarek prowadziła po 300 metrach i utrzymała swoją przewagę na ostatniej prostej. Kiełbasińska uzyskała czas 51,76. Obie polskie biegaczki osiągnęły najlepsze wyniki w sezonie.

Druga była Holenderka Lieke Klaver - 50,75, a trzecia Amerykanka Lynna Irby-Jackson - 50,84.

Rekord świata Kipyegon na 1500 m

Faith Kipyegon w biegu na 1500 m triumfowała czasem 3.49,11, co jest nowym rekordem świata. Druga na mecie Brytyjka Laura Muir uzyskała wynik 3.57,09, a trzecia Jessica Hull została rekordzistką Australii - 3.57,29. Poprzedni rekord świata od 2015 roku należał do Etiopki Genzebe Dibaby i wynosił 3.50,07.

Femke Bol na 400 m ppł osiągnęła najlepszy w tym roku wynik na świecie i ustanowiła rekord mityngu we Florencji - 52,43. Druga była Shamier Little z USA - 53,38, a trzecie miejsce wynikiem 54,42 zajęła jej rodaczka Anna Hall, która jest brązową medalistką mistrzostw świata w siedmioboju.

Bieg na 100 m czasem 10,97 wygrała Marie Jose Ta Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej. Tuż za nią finiszowała Niemka Gina Lueckenkemper - 11,09. Najlepszym mężczyzną na tym dystansie był Amerykanin Fred Kerley - 9,94, który jako jedyny zszedł poniżej 10 sekund.

W konkursie trójskoku triumfował Kubańczyk Andy Diaz Hernandez, który poprawił rekord życiowy na 17,75. Najlepszym kulomiotem był reprezentant gospodarzy Leonardo Fabri - 21,73. Włoch pokonał Nowozelandczyka Toma Walsha - 21,69 i Czecha Tomasa Stanka - 21,64.

Tego jeszcze nie było

13 uczestników biegu na 5000 metrów we Florencji zeszło poniżej 13 minut - to pierwsze takie wydarzenie w histori Diamentowej Ligi. Triumfował Hiszpan Mohamed Katir, który czasem 12.52,09 został liderem światowych list. Drugi Etiopczyk Yomif Kejelcha był wolniejszy o 0,03 sekundy. Trzeci Luis Grijalva ustanowił rekord Gwatemali - 12.52,97.

Na 110 m przez płotki triumfował mistrz świata Grant Holloway z USA - 13,04. Drugie miejsce zajął halowy mistrz Europy Jason Joseph, który pobił rekord Szwajcarii - 13,10.

Zawody we Florencji były trzecimi w cyklu Diamond League. Kolejne odbędą się 9 czerwca w Paryżu.