Dziś we Wrocławiu odbędzie się Bieg Uniwersytetu Medycznego. To zawody bez barier i rodzinne święto. Wyjątkowa impreza biegowa powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Może w niej wziąć udział dosłownie każdy - pracownicy i studenci wrocławskich uczelni, medycy, fizjoterapeuci, pacjenci po transplantacjach, tandemy wózkowe z niepełnosprawnymi dziećmi i ich opiekunami czy dziadkowie z wnuczkami.

Kilkuset zawodników wyruszy w sobotę 1 października o godz. 9.50 sprzed Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ulicy Borowskiej 213, by pokonać dystans 10 km w kolejnej edycji BUMWRO. Na atestowanej trasie zmierzą się biegacze w klasyfikacji OPEN, ale także w kategoriach wiekowych, które wśród dorosłych nie mają górnej granicy - informuje organizator.

Zawody organizują od 2015 roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z Fundacją Biegaj dla Zdrowia i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. To połączenie biegu ulicznego ze sportowym piknikiem rodzinnym i promocją zdrowia.

Dwie poprzednie edycje nie mogły się odbyć z powodu obostrzeń pandemicznych. W tym roku przewidziane są dwie klasyfikacje: bieg na 10 km oraz Mistrzostwa Studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Na krótszych dystansach, odpowiednich dla swojego wieku pobiegną najmłodsi. Chodzi o 400, 800 i 1200 metrów. Na starcie BUMkids 2022- bo tak nazwano bieg dzieci - zobaczymy już 6-latki. Te zawody są ważnym elementem imprezy

Nawyki dotyczące zdrowego stylu życia ukształtowane w dzieciństwie, procentują w dorosłym życiu - mówi dr hab. Tomasz Zatoński, dyrektor BUMWRO i prorektor ds. wspierania i budowania relacji z otoczeniem UMW, a zarazem pomysłodawca biegu.

Co warto podkreślić, od rana w holu głównym USK będą czekać specjaliści, którzy pomogą zmierzyć ciśnienie przed startem oraz zważą wszystkich zainteresowanych. Dostępni będą również dietetycy, z którymi będzie można skonsultować swoje problemy żywieniowe oraz porozmawiać o zdrowych nawykach żywieniowych.

Przełamywanie barier

BUMWRO towarzyszy idea integracji różnych środowisk i przełamywania wszelkich ograniczeń. Także tych fizycznych. Jedną z drużyn, która weźmie udział w tegorocznej edycji, będzie zespół składający się z osób po transplantacji serca, wątroby, nerki i chrząstki kostnej. Na starcie zobaczymy m.in. Mirosława Hanulewicza, który we wrześniu 2017 roku otrzymał nowe serce.

Codziennie jestem wdzięczny Bogu, dawcy i jego rodzinie oraz lekarzom i całemu personelowi medycznemu za ten dar i cieszę się kolejnymi podarowanymi godzinami, które zmieniają się w lata. Dziś z wielką radością podejmuję różne aktywności fizyczne, a wysiłek, który się z nimi wiąże daje mi radość, a nie cierpienie - wyznaje zawodnik. 

Już po raz czwarty w BUMWRO wystartują Wskersi - duety złożone z niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. Ta tradycja zaczęła się w 2016 roku, gdy trasę pokonał Jaś Kmieć, który nie chodził od urodzenia i jego fizjoterapeuta Łukasz Malaczewski.  Zainspirowało to także innych. Rok później w BUMWRO wzięło już kilkanaście takich załóg, w następnym ponad 20. 1 października 2022 r. na starcie pojawi się 30 takich wyjątkowych tandemów. Biegną także dla Jasia, który zmarł w 2018 r. w wieku 12 lat.

Trasa i utrudnienia w ruchu

Start i meta znajdują się na terenie USK przy ul. ulicy Borowskiej 213. Jak informuje organizator - zawodnicy pobiegną ulicami: Borowską, Przystankową, Ratajów, Parafialną, Grota Roweckiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarzynową, Brylantową, Kryształową, Grota Roweckiego, (granica Wrocławia), Wrocławską.

W Biestrzykowie pętla i powrót ulicami: Wrocławską do granicy miasta, Grota Roweckiego, Oboźną, Szarych Szeregów, Ratajów, Przystankową, Borowską.

Na tych ulicach należy się spodziewać utrudnień w ruchu w godzinach 10-12. Ponadto MPK informuje o zmianie trasy linii autobusowej 113 w tym czasie. Autobusy zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach od ronda Bednarza przez ulicę Parafialną do ulicy Strachowskiego, z pominięciem przystanków: Oboźna, Gałczyńskiego, Roweckiego, Kurpiów.

Na trasie objazdu autobusy będą zatrzymywały się dodatkowo na przystanku Świt, przy skrzyżowaniu ulic Parafialnej, Świt i Nenckiego.