Do gdyńskiego Nabrzeża Pomorskiego wpłynął dziś, o godz. 9:45, "Dar Młodzieży" - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Fregata wróciła z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie.

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 w Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni przycumował "Dar Młodzieży", szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie.

Kto odbył praktyki na statku?

"Dar Młodzieży" wrócił z szóstej w tym roku podróży szkoleniowej. Jak informuje Bartosz Tobieński z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, swój ostatni w tym roku rejs szkoleniowy żaglowiec rozpoczął 30 sierpnia. Po wypłynięciu z Gdyni, zawinął do portów w Hamburgu oraz w Gdańsku. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni co roku zabiera na swój pokład młodych praktykantów, uczniów szkół morskich oraz studentów Uczelni własnej oraz partnerskich - w tym roku studentów z Hogere Zeevaartschool z Antwerpii.

Poza nimi, praktyki morskie na "Darze Młodzieży" odbyli w tym roku uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Technikum Żeglugi Śródlądowej oraz młodzież z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.

Student Jakub: Dla mnie to już drugi raz

Jak mówi Jakub, jeden z uczestników wyprawy, który drugi raz wybrał się w taką podróż, najbardziej niebezpiecznym momentem był wiatr o sile 8 w skali Beauforta.

Już dosyć silny wiatr, duży przechył. Było ciekawie, ślisko, jakieś wywrotki - relacjonuje student.

Zapytany przez reporterkę RMF MAXX Sylwię Kwiatkowską-Łaźniak o to, czy chciałby pracować na statku, stwierdził, że "w przyszłości pewnie tak".

Aby zrealizować zaplanowane na ten rok praktyki, "Dar Młodzieży" wypłynął w 6 podróży szkoleniowych, zawijając do następujących portów: Antwerpia, La Coruna, Kopenhaga, Gdańsk, Rouen, Kiel, Esbjerg, Harlingen, Vlissingen, Aalborg, Rostock, Bremerhaven, Szczecin, Hamburg. Fregata przepłynęła w 2022 roku 8 914 mil morskich.

Praktykę na statku odbyło w tym roku 549 studentów i uczniów. Jak mówi jedna z matek czekających na swojego syna, powrotowi studentów z praktyk towarzyszą duże emocje ich rodziców:

"To jest jakiś sprawdzian przydatności do zawodu"

Komendant "Daru Młodzieży" kpt. Rafał Szymański powiedział, że na statku było 101 praktykantów i 32 osoby załogi.

To jest jakiś sprawdzian przydatności do zawodu i wielu z tych młodych ludzi po raz pierwszy zobaczyło statek od wewnątrz, zobaczyło morze, trochę się pokiwało, zobaczyło, jak trzeba ciężko pracować na morzu - stwierdził komendant.

Jak dodał, "parę osób stwierdziło, że niekoniecznie to jest to, ale większość z nich jednak utwierdziła się w przekonaniu, że to jest ich miejsce na życie".

Choroba morska siedzi w głowie, jak człowiek się przyzwyczai, przestaje chorować. Ci, którzy zaznają troszeczkę sztormowej pogody, później są bardziej odporni - stwierdził Rafał Szymański.

40 lat "Daru Młodzieży"

Z okazji tegorocznego jubileuszu, żaglowiec udostępnił swój pokład zwiedzającym.

Podczas Dni Otwartych zorganizowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni w ostatni weekend maja statek odwiedziło ponad 5700 osób. W dniu 30 czerwca z kolei miała miejsce uroczystość podniesienia bandery dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat. Tego dnia została również odsłonięta pamiątkowa tablica jubileuszowa z okazji 40-lecia białej fregaty w służbie szkolnictwa morskiego, ufundowana przez "Fundację Lechosława Bar Wsparcia Edukacji Morskiej" - informuje kierownik Biura Komunikacji i Promocji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Bartosz Tobieński.

W poniedziałek, 8 października, na statku odbędzie się uroczystość inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Opracowanie: