7 osób zostało zatrzymanych pod zarzutem składowania niebezpiecznych odpadów w woj. śląskim i opolskim. Łącznie policjanci ujawnili około 1 mln litrów niebezpiecznych substancji. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

4 mężczyzn trafiło do aresztu, a 3 zostały objęte policyjnym dozorem.

Gdzie znaleziono niebezpieczne odpady?

W ubiegłą środę częstochowscy stróże prawa zatrzymali 7 mieszkańców województwa śląskiego w wieku od 29 do 58 lat w związku ze składowaniem odpadów niebezpiecznych zagrażających życiu i zdrowiu wielu osób.

W 2017 roku na terenie Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie) przestępcy zgromadzili około 700 tysięcy litrów trujących śmieci, a w Pasiece (woj. śląskie) około 300 tysięcy litrów niebezpiecznych substancji.

Trujące śmieci składowane były w plastikowych mauzerach oraz w beczkach. Badania laboratoryjne wykazały, że znajdowały się w nich substancje wysoko łatwopalne, mutagenne i o właściwościach drażniących i żrących. W związku z tym, że były one niewłaściwie przechowywane, stanowiły realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Kim są zatrzymani?

7 osób będzie odpowiadało za sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, a 6 dodatkowo usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Na wniosek prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Katowicach, 4 mężczyzn w wieku 58, 37, 42 i 44 lat trafiło do aresztu, a 3 osoby w wieku 50, 46 i 29 lat zostały objęte policyjnym dozorem i mają zakaz opuszczania kraju.

Grupa śledczych z Częstochowy zajmująca się zwalczaniem groźnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych została powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach pod koniec 2019 roku. Działania nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach. Do tej pory śledczy zatrzymali 58 podejrzanych, 27 z nich trafiło do aresztu.