​Niecodzienna praca powstała w Lublinie. Uczniowie z liceum plastycznego narysowali komiks, animację i kolorowankę pt. "Kopistka Zaza". Zaza - to suka, wilczyca, która była prawdziwym psem w jednej ze strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza. W ten sposób opowiadają najmłodszym historię napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Komiks wydał Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.

Naszym głównym zadaniem było zaciekawienie tą historią, by przedstawić ją taki sposób, który wciągnie czytelnika, zwłaszcza tego najmłodszego. Żeby chciał przeczytać więcej i do końca - relacjonują Jagoda Pawluk i Kamila Pochodyła, uczennice Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie. Narysowały komiks wraz z grupą innych uczniów. Łącznie 14 osób.

Staraliśmy się to przedstawić w prosty sposób, uprościć, żeby widownia w każdym wieku mogła to przeczytać i nadal się dowiedzieć - dodają współautorki.

Komiks ma ciekawą formułę. Część scen narysowana jest na tle autentycznych zdjęć. Bohaterowie są w nie dosłownie wrysowani. To element edukacyjny.

Kiedy w tle są zdjęcia, wtedy mówimy o autentycznych historiach. Tam, gdzie znajdują się tylko rysunki, historia jest fabularyzowana. W momentach, kiedy są elementy fikcji, kiedy, to tam już zdjęć nie ma - wyjaśnia Maciej Pałka, grafik czuwający nad grupą licealistów i całością komiksu.

Historia sama w sobie jest interesująca, problem polega na tym, że młodzież się zmienia. Szukamy coraz nowszych form dotarcia właśnie do współczesnego odbiorcy. To, co działało kilka lat temu, niekoniecznie jest skuteczne w 2022 roku - mówi dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

Opracowanie: