Księżniczka Lea jakby wyszła z filmowego kadru oraz cała drużyna Avengersów – takie postaci można spotkać na rozpoczętym dziś w Łodzi 33. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. W jego ramach zaplanowano ponad 100 wydarzeń związanych ze sztuką komiksu oraz grami - m.in. spotkania z rysownikami i scenarzystami, warsztaty, konkursy, wystawy, targi oraz turnieje.

Ten kontakt pozwala nam nie pozostawać w próżni, w zawieszeniu. Ta wymiana jest bardzo cenna. Oczywiście, tym bardziej, że tej wymiany możemy dokonywać w języku polskim - podwójnie mnie to cieszy - powiedział legendarny twórca komiksów Zbigniew Kasprzak.

Dyrektor festiwalu Adam Radoń zapytany przez dziennikarkę RMF FM Agnieszkę Wyderkę o najważniejsze elementy wydarzenia, stwierdził, że są nimi wystawa Zbigniewa Kasprzaka, wizyta Kim Jung Gi i 50 lat Kajka i Kokosza w Łodzi.

Fani muszą niestety wybierać często między jednym, a drugim, to jest czasem trudny moment, ale program jest bardzo bogaty - mówi dyrektor festiwalu Adam Radoń.

Kogo można spotkać na festiwalu?

Główne wydarzenia festiwalu odbywają się w Atlas Arenie, która jest w stanie pomieścić kilkanaście tysięcy fanów komiksu i gier wideo, a najważniejsze wydarzenia w EC1 Łódź. Ta największa impreza branżowa w Europie Środkowo-Wschodniej potrwa do jutra.

W sumie pod jednym dachem spotka się ponad 150 twórców komiksów.

Gwiazdami tegorocznej edycji są: południowokoreański twórca Kim Jung Gi - artysta tworzący na żywo ogromne komiksowe prace, którego filmy w internecie oglądają miliony fanów na całym świecie, Miguel Valderrama - rysownik komiksu "Cyberpunk 2077: Trauma Team" oraz Greg Rucka - znany m.in. z serii "Wonder Woman", "Gotham Central" oraz "Wolverine".

Nie zabraknie też wybitnych polskich rysowników, których uczestnicy zobaczą na spotkaniach autorskich, m.in.: Zbigniew "Kasa" Kasprzak, Grażyna "Graza" Fołtyn-Kasprzak, Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Przemysław Truściński, Jakub Rebelka.

Tegoroczny program warsztatów obejmuje m.in. warsztat z pitchingu (Katarzyna Witerscheim), scenariusza (Piotr Szulc, Tomasz Kontny), komiksowe warsztaty dla dzieci z Robertem Trojanowskim i manga dla początkujących (Monika "Ailish" Filipiak).

Z okazji 50. urodzin Kajka i Kokosza przygotowano specjalną strefę poświęcona tym jubilatom, w której czekać będzie wiele atrakcji: wystawa, otwarte warsztaty z rysowania dzielnych wojów, czytelnia, gralnia i kolorowanki dla najmłodszych, stoisko, na którym będzie można nabyć gadżety z bohaterami serii, a także zagrać w grę Kajko i Kokosz: Na plasterki!.

Nowością będzie strefa literacka poświęcona twórczości J. R. R. Tolkiena ze specjalnym konkursem odnoszącym się do twórczości tego pisarza.

33. MFKiG towarzyszą dwie retrospektywne wystawy komiksowe, które można oglądać od soboty do 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1. Pierwsza zatytułowana "KAS. Monografia" to przekrojowa ekspozycja poświęcona twórczości Zbigniewa Kasprzaka. Druga - "Andrzej Janicki. Uniwersum" -  jest retrospektywą twórczości jednego z najznakomitszych twórców komiksowego science fiction z lat 90.

Jak napisała o wydarzeniu Atlas Arena, na festiwalu można spotkać "największy wskaźnik superbohaterów na metr kwadratowy".