W środę rano odbyło się oficjalne powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Nowego szefa rządu powitała była premier Beata Szydło, która w nowym rządzie objęła stanowisko wicepremiera. Szydło witając Morawieckiego wręczyła mu bukiet biało-czerwonych róż. Po powitaniu, nowy premier wraz z Szydło udali się do gabinetu zajmowanego przez szefa rządu. ​

Rząd Morawieckiego z wotum zaufania. Prezydent pogratulował premierowi

Prezydent Andrzej Duda pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, po tym jak jego rząd otrzymał w Sejmie wotum zaufania. Życzył też premierowi powodzenia w pełnieniu funkcji. "Liczę na bardzo dobre, profesjonalne współdziałanie dla Polski" - podkreślił prezydent.

"Gratulacje dla Pana Premiera Mateusza Morawieckiego (PMM)! Życzę powodzenia w pełnieniu funkcji i liczę na bardzo dobre, profesjonalne współdziałanie dla Polski" - napisał prezydent na Twitterze.

We wtorek o godz. 23.40. Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 243 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość ustawowa wynosiła 231.

Po głosowaniu posłowie wręczyli biało-czerwone róże premierowi Morawieckiemu, który następnie podarował je b. premier Beacie Szydło. Morawieckiemu pogratulował m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

W poniedziałek o 10 Morawiecki zostanie powitany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego expose premiera trwało 71 minut, a Morawiecki zapowiedział m.in., że jego rząd będzie kontynuował politykę wspierania polskich rodzin. Deklarował też dalszą budowę i odbudowę przemysłu, przestawienie polskiego kapitalizmu na zachodnie tory i pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, w tym Konstytucję dla Biznesu. Sztandarowym programem na najbliższe 10 lat ma być Mieszkanie Plus. 

Morawiecki mówił również o walce ze smogiem poprzez likwidację ubóstwa energetycznego. Deklarował, że rząd nie będzie rezygnować z węgla. W ciągu najbliższych kilka lat wydatki na służbę zdrowia mają wzrosnąć do poziomu 6 proc. PKB. Ma zostać uruchomiony Narodowy Instytut Onkologii oraz Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego. Morawiecki zapewnił też, że Polska ws. Puszczy Białowieskiej postąpi zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Pierwsze reakcje ze świata po expose Mateusza Morawieckiego

W Brukseli komentarze po expose Mateusza Morawiecka są bardzo ostrożne. W oficjalnych rozmowach przedstawiciele Komisji Europejskiej mówią, że zaufanie do polskich władz zostało mocno nadszarpnięte - informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. 

Już w przyszłą środę, podczas  debaty w sprawie praworządności w Polsce, unijni komisarze mogą zdecydować o kolejnych pozwach do Trybunału, np. w sprawie sądów powszechnych, a nawet wnioskować o uruchomienie Art. 7 Traktatu o UE, który w ostateczności oznacza sankcje. 

Mateusz Morawiecki ma tydzień czasu, by przekonać Brukselę, by tego nie zrobiła. 

Zmiana za sterami, ale kierunek jazdy prawdopodobnie ten sam - informuje o reakcjach brytyjskich mediów dziennikarz RMF FM Bogdan Frymorgen. Brytyjscy komentatorzy zauważają, że rząd Morawieckiego może wydawać się bardziej przystępny dla innych krajów UE, ale obserwując debatę po expose w Polsce niewiele się zmieni. 

Szczególnie komentatorów zainteresowały uwagi o braku zgody na Unię dwóch prędkości i wniosek, że Europa potrzebuje powrotu do wartości, a to wymaga czegoś więcej niż bezkompromisowych deklaracji premiera. 

Wiele hałasu o nic - tak część francuskich obserwatorów komentuje expose Mateusza Morawieckiego. Francuska prasa sugeruje, że polityka zapowiadana przez nowego premiera niewiele będzie różniła się od polityki rządu Beatu Szydło - tak reakcje mediów nad Sekwaną podsumowuje dziennikarz RMF FM Marek Gładysz. 

Niektórzy obserwatorzy sądzą jednak, że nowy szef rządu będzie starał się poprawić wizerunek Polski w UE i być może będzie bardziej skłonny do kompromisu, np. w sprawie zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej. 

Rząd Mateusz Morawieckiego uzyskał wotum zaufania. Jak wyglądały wczorajsze wydarzenia w Sejmie? 

Najważniejsze punkty expose Mateusza Morawieckiego:

- rząd będzie kontynuował politykę wspierania polskich rodzin,

- rząd nie jest rządem ideologicznych skrajności, ma być rządem zjednoczonej Polski,

- jednym z głównych zadań dalsza budowa i odbudowa przemysłu,

- plan utworzenia w Polsce hubu gazowego, który ma zaopatrywać sąsiadów,

- nacisk na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, "to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasz Gdynia w sercu Europy",

- przestawienie polskiego kapitalizmu na zachodnie tory, tak aby Polacy zarabiali więcej

- czyste powietrze wyzwaniem cywilizacyjnym - w ramach programu walki ze smogiem program wsparcia najuboższych, likwidacja ubóstwa energetycznego

- pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, w tym Konstytucja dla Biznesu,

- wzrost wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu kilku najbliższych lat, uruchomienie Narodowego Instytutu Onkologii oraz Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego,

- rząd nie zamierza rezygnować z węgla, zapowiada długofalowe reformy, w ramach których województwo śląskie stanie się także zagłębiem nowych technologii; równocześnie Morawiecki zapowiada, że chce zabrać, by w Polsce mogły rozwijać się alternatywne źródła energii

- rząd będzie zabiegać o odpowiedni budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, który zapewni polskim rolnikom jednolite warunki konkurowania, wyrówna dopłaty do średniej unijnej,

- program Mieszkanie Plus sztandarowym zadaniem na najbliższe 10 lat,

- zero tolerancji dla przemocy, równość szans dla kobiet,

- mechanizm relokacji imigrantów się nie sprawdził, potrzeba innych rozwiązań i my w tej dyskusji chcemy wziąć udział,

- NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa; a USA naszym głównym sojusznikiem,

- celem rządu będzie zachęcenie do powrotu do ojczyzny jak największej liczby Polaków, zarówno z Kazachstanu, jak i z Londynu,

- apel o obniżenie temperatury sporu politycznego; "niech wigilijny stół nie będzie jak barykada, niech będzie miejscem, które łączy, a nie dzieli",

- projekt "Przyjazna Polska", który usunie bariery infrastrukturalne i prawne dla emerytów i seniorów,

- Polska ws. Puszczy Białowieskiej postąpi zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości,

- brak zgody na Unię dwóch prędkości,

- Europa potrzebuje powrotu do rzeczywistych wartości