Kamil Stoch zajął drugie miejsce w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Oberstdorfie! Na najwyższym stopniu podium stanął Austriak Stefan Kraft, a trzeci był jego rodak Michael Hayboeck. Do pierwszej "10" wskoczył jeszcze jeden Polak: Piotr Żyła był siódmy.

Kamil Stoch podczas pierwszej serii konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie /ANGELIKA WARMUTH /PAP/EPA

Na 12. miejscu rywalizację zakończył Maciej Kot, Dawid Kubacki był 16., a dwie pozycje niżej uplasował się Stefan Hula.

W Oberstdorfie Kamil Stoch stanął na podium zawodów Pucharu Świata już po raz 35. w karierze. Na najwyższy stopień wskakiwał dotąd 16-krotnie, w dorobku ma także 11 drugich i 8 trzecich lokat.

Murańka i Ziobro poza serią finałową

Na półmetku rywalizacji Stoch również był drugi: w pierwszej próbie uzyskał 137 m (152 pkt) i do przewodzącego stawce Krafta, który lądował dwa metry dalej, tracił 4,3 pkt.

Żyła skoczył w pierwszej serii 133 m (146,6 pkt) i zajął w niej piąte miejsce. Walczący z nim w bezpośrednim pojedynku Jan Ziobro uzyskał 115 m (109,9 pkt) i pożegnał się z rywalizacją - ostatecznie został sklasyfikowany na 42. pozycji.

Wynik jedenastego w pierwszej serii Kota to 129,5 m (138,2 pkt), podobnie jak trzynastego Kubackiego (137,1 pkt), który do serii finałowej awansował jako tzw. lucky loser. Szesnasty Hula skoczył natomiast 129 m (136 pkt).

Aż 10 metrów bliżej lądował Klemens Murańka (113,6 pkt) i podobnie jak Ziobro nie awansował do serii finałowej.

5 Polaków w serii finałowej. Tylko Stoch utrzymał pozycję z półmetka

W drugiej próbie Stoch skoczył 135 m (łączna nota 305,2 pkt), zaś Kraft wylądował pół metra bliżej i ostatecznie wyprzedził Polaka o 2,8 pkt. Trzecie miejsce utrzymał Hayboeck (skoczył 135 i 133 m), który jednak do Stocha stracił aż 9 pkt.

Żyła, podobnie jak w pierwszej serii, lądował na 133. metrze, ale z łączną notą 291,9 pkt spadł z piątej na siódmą pozycję. Identyczną odległość uzyskał w drugiej serii Kot (278,9 pkt) i zakończył zawody na 12. miejscu.

Kubacki skoczył w serii finałowej 131 m i z notą 273,8 pkt uplasował się na 16. pozycji, zaś dwa "oczka" niżej znalazł się Hula, który w swojej drugiej próbie uzyskał 128,5 m (268 pkt).

Turniej Czterech Skoczni 2016/17. Wyniki konkursu w Oberstdorfie:

Lp.ZawodnikOdległości (m)Łączna nota (pkt)