Jan Szymański zajął 7. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarskim wieloboju w Mińsku. Tytuł mistrzowski - po raz ósmy w karierze - wywalczył Holender Sven Kramer. Wśród kobiet triumfowała Czeszka Martina Sablikova.

Medaliści ME w łyżwiarskim wieloboju w Mińsku: ze srebrnymi krążkami Belg Bart Swings i Holenderka Ireen Wust, ze złotem Holender Sven Kramer i Czeszka Martina Sablikova, z brązowymi medalami Holendrzy Antoinette de Jong i Jan Blokhuijsen /TATYANA ZENKOVICH /PAP/EPA

Szymański był jedynym z polskich panczenistów, który zakwalifikował się do ostatniej konkurencji wielobojowej - 10 000 metrów. Uzyskał w niej siódmy wynik i dzięki temu wyprzedził w klasyfikacji Norwega Sindre Henriksena.

Wcześniej w niedzielę łyżwiarze rywalizowali na 1500 metrów. Najszybszy na tym dystansie był Rosjanin Denis Juskow, Szymański uplasował się na trzeciej pozycji, a mistrz olimpijski Zbigniew Bródka na czwartej. Ten ostatni ukończył rywalizację wielobojową na 10. miejscu.

Wśród kobiet po raz piąty w karierze triumfowała Martina Sablikova.

Luiza Złotkowska i Natalia Czerwonka nie startowały w ostatniej konkurencji - 5000 metrów. W klasyfikacji generalnej zajęły ostatecznie dziewiąte i dziesiąte miejsce.