Justyna Kowalczyk zajęła 17. miejsce w biegu na 30 km narciarskich mistrzostw świata w Falun. Wygrała Norweżka Therese Johaug, prowadząc samotnie przez większą część dystansu.

Johaug wyprzedziła o 52,3 s swoją rodaczkę Marit Bjoergen, która wywalczyła 22. medal mistrzostw świata. Brąz zdobyła Szwedka Charlotte Kalla, tracąc do triumfatorki 1.31,6 min.

Kowalczyk straciła do Johaug 3.56,0 min. Mistrzyni olimpijska z Vancouver 2010 i Soczi 2014 trzymała się czołówki do piątego punktu pomiaru czasu (7,8 km), ale potem jej strata do najlepszych systematycznie rosła. W końcówce biegu przełamała kryzys i z 18. pozycji awansowała o jedno miejsce, a na finiszu minimalnie przegrała z Amerykanką Rosie Brennan.

Druga z reprezentantek Polski Kornelia Kubińska nie ukończyła rywalizacji.

Johaug zdobyła trzeci złoty medal w Falun. Poprzednio stanęła na najwyższym stopniu podium w biegu łączonym i w sztafecie.

Kowalczyk wyjedzie ze Szwecji z brązowym medalem, który wywalczyła w sprincie drużynowym razem z Sylwią Jaśkowiec.