Znów fantastyczny występ polskich skoczków w szwajcarskim Engelbergu! W konkursie triumfuje Kamil Stoch, Jan Ziobro zamyka podium! Między biało-czerwonych wskoczył Niemiec Andreas Wellinger. Statystyki są dla naszych rywali nieubłagane: w ośmiu dotychczasowych konkursach PŚ aż czterokrotnie zwyciężali Polacy!

Piotr Żyła, który w drugiej serii uzyskał 127 m, zakończył konkurs na 11. pozycji. Dawid Kubacki po skoku na 122,5 m zajął 17. miejsce - ex aequo z reprezentantem gospodarzy Simonem Ammannem. Trzy metry dalej wylądował Maciej Kot, który zajął 19. lokatę. Klemens Murańka skoczył 124 m - podobnie jak w pierwszej serii - i utrzymał 24. miejsce.

Po pierwszej serii były obawy

W pierwszej serii pozycję lidera wywalczył Austriak Gregor Schlierenzauer, który skoczył 133 m. Tuż za nim znalazł się Stoch, który uzyskał 132 m, zaś trzeci był Niemiec Andreas Wellinger, który wylądował metr bliżej od Polaka.

Drugi po Stochu rezultat tej serii uzyskał wśród biało-czerwonych Dawid Kubacki, który po skoku na odległość 132 m został sklasyfikowany na 11. pozycji. Oczko niżej znalazł się Ziobro - 128 m, piętnasty był Żyła - 126,5 m, a osiemnasty Kot - 124,5 m. Zwycięzca kwalifikacji Klemens Murańka zajął dopiero 24. pozycję - 124 m.

Klimek błysnął w kwalifikacjach

Murańka skoczył w kwalifikacjach najdalej - wylądował na 134. metrze. Na szóstej pozycji został sklasyfikowany zwycięzca wczorajszego konkursu Jan Ziobro, który wylądował siedem metrów bliżej, a na dziewiątej - Dawid Kubacki, który skoczył 135 m.

Drugie miejsce zajęli w kwalifikacjach ex aequo Czech Jakub Janda - 125,5 m i Austriak Wolfgang Loitzl - 124,5 m.

Wśród zawodników, którzy z racji zajmowania czołowych miejsc w klasyfikacji pucharowej nie muszą startować w kwalifikacjach, najdalej - na odległość 130,5 m - skoczył Szwajcar Simon Ammann, zaś drugi rezultat - 129,5 m - miał Kamil Stoch. Maciej Kot uzyskał 118 m, a Piotr Żyła 122,5 m. Wicelider Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer wylądował na 124. metrze.

8 konkursów, 4 wygrane Polaków

W ośmiu dotychczasowych konkursach PŚ aż czterokrotnie triumfowali Polacy.

Jako pierwszy na listę zwycięzców wpisał się 24 listopada Krzysztof Biegun, który wygrał pierwsze zawody sezonu - 24 listopada w niemieckim Klingenthal. Został tym samym szóstym polskim triumfatorem konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich - wcześniej tej sztuki dokonywali Stanisław Bobak, Piotr Fijas, Adam Małysz, Kamil Stoch i Piotr Żyła.

Jako siódmy wpisał się na tę listę Jan Ziobro, który sensacyjnie zwyciężył w sobotnim konkursie w Engelbergu.

Dwa zwycięstwa dołożył zaś do puli polskich triumfów w tym sezonie Stoch. Najpierw wygrał 15 grudnia w Titisee-Neustadt, a teraz - w drugim konkursie w Engelbergu.