Austriak Stefan Kraft i Norweg Anders Bardal wygrali dwie serie treningowe przed piątkowym konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w Trondheim. Lider klasyfikacji Kamil Stoch był odpowiednio dziewiąty i drugi. Na godz. 18 zaplanowano kwalifikacje.

Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi najpierw uzyskał 129,5 m, a następnie poprawił się o dziesięć metrów (139,5 m).

Najlepszy na pierwszym treningu Kraft skoczył 136 m, drugi był Norweg Bardal (134,5 m), a trzeci Niemiec Severin Freund (131,5 m).

Na 18. pozycji uplasował się Piotr Żyła (126,5 m), dwie lokaty niżej był Jan Ziobro (128 m), a 25. miejsce zajął Maciej Kot (127 m). Pozostali Polacy zajęli odległe lokaty. Klemens Murańka był 43. (118,5 m), a Dawid Kubacki 46. (120 m).

Podczas drugiego treningu, gdy podniesiono belkę startową, najlepszy okazał się Bardal, który uzyskał taką samą odległość jak Stoch - 139,5 m. O wyższej pozycji reprezentanta gospodarzy zadecydowały noty za wiatr. Trzecie miejsce ponownie zajął Freund (137 m).

Tym razem Żyła był 22. (128,5 m), Kot 26. (130,5 m), Ziobro 31. (127 m), Kubacki 40. (121,5 m), a Murańka 41. (122 m).

Początek piątkowego konkursu o godz. 16.45. W ubiegłym roku najlepszy w Trondheim był Stoch. Drugie miejsce zajął wówczas Niemiec Richard Freitag, a trzecie Japończyk Daiki Ito.

Skocznie w Trondheim i Oslo są bardzo przyjemne, panuje tam świetna atmosfera. Zapowiadają się ciekawe zawody. Czuję, że moja forma jest stabilna i bardzo dobra, cieszę się skokami - powiedział dwukrotny złoty medalista olimpijski po wygranym we wtorek konkursie w Kuopio.

Wówczas Stoch umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata; przed konkursami w Norwegii wyprzedza Słoweńca Petera Prevca już o 103 pkt.