Severin Freund wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Kuusamo. Niemiec wykorzystał błąd prowadzącego po pierwszej serii Słoweńca Jaki Hvaly, który ostatecznie spadł aż na 24. miejsce. Z grona Polaków punkty zdobył jedynie Dawid Kubacki.

Hvala zdecydowanie prowadził po pierwszej serii dzięki skokowi na 141 metrów. Wyprzedzał Freunda aż o 8,1 punktu, ale w serii finałowej zaprzepaścił szanse na zwycięstwo. Uzyskał zaledwie 97 metrów i zajął 24. miejsce. Freund dobrze poradził sobie natomiast w trudnych warunkach i skoczył 135,5 metra.

Drugie miejsce wywalczył Rosjanin Dmitrij Wasiljew (136 i 132 metry), a trzecie Szwajcar Simon Ammann (135 i 130,5 metra). Poza podium wypadł trzeci po pierwszej serii Austriak Gregor Schlierenzauer (137,5 i 128,5 metra), który zajął ostatecznie czwartą lokatę.

Polacy znów zawiedli

Wśród Polaków najlepiej wypadł Dawid Kubacki, który jako jedyny zdobył punkty do klasyfikacji generalnej. Skoczył 127,5 i 116 metrów, co pozwoliło mu zająć 22. pozycję. Maciej Kot uzyskał 115,5 metra i był 32. Jedne z najsłabszych skoków w konkursie oddali natomiast Krzysztof Miętus oraz Piotr Żyła. Obaj zaliczyli jedynie 102,5 metra. Zajęli 47. i 48. pozycję.

Do zawodów nie zakwalifikował się najlepszy z polskich skoczków Kamil Stoch.