Justyna Kowalczyk wygrała w Otepaeae bieg łączony na 10 km narciarskich mistrzostw Estonii. Mistrzyni olimpijska wykorzystuje przerwę w zawodach Pucharu Świata. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej wygrała z łatwością. Drugą Rosjankę Irinę Chazową wyprzedziła o 57,7 s.

Kowalczyk w Otepaeae przebywa od ponad tygodnia. Po dwóch pucharowych zwycięstwach (21 i 22 stycznia) pozostała w tej lubianej przez nią miejscowości i trenowała przed kolejnymi występami. W niedzielę Polka wystartowała w biegu łączonym 5 kilometrów stylem klasycznym i 5 kilometrów stylem dowolnym. Oprócz Polki na starcie pojawiły się Estonki i biegaczki z Rosji. Kowalczyk wygrała bez problemów, a drugą na mecie Rosjankę Chazową wyprzedziła o prawie minutę.

W najbliższy czwartek Polka wystartuje w kolejnych zawodach Pucharu Świata. Biegaczki będą rywalizowały na trasie sprintu w Moskwie.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk zajmuje drugie miejsce. Do prowadzącej Marit Bjoergen traci 62 punkty. Teoretycznie może zostać liderką cyklu już po najbliższych zawodach. Norweżka zapowiadała, że nie wystartuje w Moskwie. Aby objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej Polka musi w Rosji zająć do najmniej drugie miejsce.

W trzech ostatnich sezonach po Kryształową Kulę sięgała Kowalczyk, żadna narciarka nie zdobyła tego trofeum cztery razy z rzędu. Do końca sezonu 2011/12 pozostało jeszcze 14 biegów.