Zamachowców-terrorystów na lotnisku Domodiedowo mogło być było dwoje. Mężczyzna i kobieta zginęli w ataku - twierdzi agencja Ria Novosti. Z kolei według Władimira Markina z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej zamachowiec miał na sobie pas z ładunkiem wybuchowym. Media spekulowały, że bomba została wniesiona w walizce. Kamery przemysłowe nagrały moment wybuchu.

Dziś prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że dyrekcja portu lotniczego Domodiedowo w Moskwie powinna ponieść odpowiedzialność za naruszenie przepisów bezpieczeństwa. To co się stało pokazuje wyraźnie, że doszło do naruszenia systemów bezpieczeństwa - powiedział o poranku rosyjski prezydent. Zarządził też wprowadzenie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na lotniskach, dworach kolejowych i w metrze.

Wczoraj w zamachu na Domodiedowo, zginęło 35 osób, ponad 180 zostało rannych. Terrorysta lub terroryści dostali się na lotnisko bez żadnego problemu.

Na razie udało się rozpoznać 18 ciał. W szpitalach pozostaje 87 osób, wśród nich 8 obcokrajowców. Trzy osoby są w stanie bardzo ciężkim. Stan ponad 30 osób lekarze określają jak ciężki. Wśród zabitych jest dwóch Brytyjczyków.

"Spokojnie jak w Bagdadzie" - tak o wczorajszym zamachu na lotnisku Domodiedowo w Moskwie piszą "Wiedomosti". Dziennik "Kommersant" donosi o 10 kilogramowej bombie naszpikowanej metalowymi elementami. Według gazety służby specjalne miały sygnały o możliwym zamachu i przygotowywały się do niego od końca ubiegłego roku. Do tej pory żadna z grup kaukaskich bojowników nie przyznała się do zamachu.

Na krótko przed eksplozją na lotnisku Domodiedowo wylądowały samoloty z Brukseli, Berlina, Frankfurtu nad Menem, Duesseldorfu, Londynu, Burgas i Odessy. Ostatnia maszyna przed wybuchem przyleciała ze stolicy Wielkiej Brytanii. Na szczęście pasażerowie nie dotarli przed wybuchem do sali przylotów. Połączenia z Polską obsługiwane są przez lotnisko Szeremietiewo.

Zbudowane w 1964 roku Domodiedowo jest położone ponad 40 km od Moskwy. Jest największym spośród trzech dużych lotnisk w stolicy Rosji. W roku ubiegłym przewinęło się przez nie ponad 22 mln pasażerów. 77 linii lotniczych oferuje regularne loty na Domodiedowo. Port lotniczy uchodzi za najbardziej nowoczesne lotnisko w Moskwie.