W swoim drugim meczu rozgrywanego w Krakowie siatkarskiego XV Memoriału Jerzego Huberta Wagnera Polska pokonała Kanadę 3:0 (36:34, 25:20, 26:24). W późniejszym sobotnim spotkaniu, które rozpoczęło się o godzinie 18, Francuzi pokonali Rosjan.

Polscy siatkarze pokonali Kanadyjczyków 3:0 /Jacek Bednarczyk /PAP

Polscy siatkarze pokonali Kanadyjczyków

Polska: Mateusz Bieniek, Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Bartłomiej Lemański, Michał Kubiak i Paweł Zatorski (libero) oraz Jakub Popiwczak (libero), Maciej Muzaj, Grzegorz Łomacz, Rafał Buszek. 

Kanada: Tyker Sanders, Steven Marshall, Nicholas Hoag, Sharone Evans Vernon, Daniel Jansen Vandoorn, Lucas van Berkel i Blair Bann (libero) oraz Brett Walsh, Duquettie Bryan, Bradley Gunter, Arthur Szwarc.

W piątek Polacy przegrali 2:3 z Francji, natomiast Kanadyjczycy - prowadzeni przez byłego trenera biało-czerwonych Stephane’a Antigę - ulegli Rosji 1:3. 

Memoriał Wagnera, który jest ostatnim sprawdzianem formy przed zaczynającymi się 24 sierpnia w Polsce mistrzostwami Europy, zostanie zakończony w niedzielę.

W porównaniu z sobotnim meczem z Francją trener polskiej reprezentacji Ferdinando De Giorgi dokonał jednej zmiany w składzie. Środkowego Łukasza Wiśniewskiego zastąpił Bartłomiej Lemański.

Biało-czerwoni zaczęli w dobrym stylu i szybko objęli prowadzenie 7:2, a potem 8:3. Po przerwie technicznej Kanadyjczycy zabrali się na odrabianie strat i na drugą schodzi przegrywając już tylko jednym punktem - 15:16. Od tego momentu trwała zacięta walka "punkt za punkt". Set trwał aż 39 minut, a zakończył go skutecznym atakiem Dawid Konarski, który w tej partii zdobył dla biało-czerwonych dziesięć punktów i atakował na 69-procentowej skuteczności.

Drugiego seta lepiej zaczęli Kanadyjczycy, obejmując prowadzenie 6:2. Polacy jednak systematycznie odrabiali straty, a po dwóch blokach Konarskiego wyszli na prowadzenie 20:18. Trzy kolejne akcje przyniosły biało-czerwonym trzy punkty i tej przewagi już nie roztrwonili. W trzeciej partii znowu początkowo lepiej radzili sobie Kanadyjczycy. 

Polacy pierwsze prowadzenie 13:12 objęli po autowym ataku Bicolasa Hoaga. W końcówce było już 24:21 dla biało-czerwonych, rywale obronili jednak trzy setbole, ale po czwartym Michał Kubiak mocnym atakiem zakończył ten mecz.

Pierwszy turniej pamięci legendarnego trenera rozegrany został w 2003 roku w Olsztynie. Później siatkarze rywalizowali m.in. w Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach i Zielonej Górze. Sześciokrotnie zwyciężyli Polacy, dwa razy Holendrzy i Rosjanie, a po jednym triumfie mają w dorobku zespoły Niemiec, Włoch, Brazylii i ostatnio Bułgarii. Przed rokiem impreza odbyła się  także w Krakowie.

Siatkarze reprezentacji Francji pokonali Rosjan

Siatkarze reprezentacji Francji pokonali w Krakowie Rosjan 3:2 (21:25, 25:18, 21:25, 25:18, 15:10) w meczu XV Memoriału Jerzego Huberta Wagnera Polska. 

W niedzielę, ostatniego dnia turnieju, drużyna spod znaku Klonowego Liścia zmierzy się z niepokonanymi jak na razie w Krakowie "Trójkolorowymi", a w ostatnim pojedynku imprezy biało-czerwoni spotkają się ze "Sborną".

W piątek gospodarze przegrali z Francuzami 2:3, a Kanadyjczycy - prowadzeni przez byłego trenera biało-czerwonych Stephane’a Antigę - ulegli Rosji 1:3. 

Memoriał Wagnera jest ostatnim sprawdzianem formy przed zaczynającymi się 24 sierpnia w Polsce mistrzostwami Europy, w których tytułu bronić będą "Trójkolorowi".

Pierwszy turniej pamięci legendarnego trenera rozegrany został w 2003 roku w Olsztynie. Później siatkarze rywalizowali m.in. w Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach i Zielonej Górze. Sześciokrotnie zwyciężyli Polacy, dwa razy Holendrzy i Rosjanie, a po jednym triumfie mają w dorobku zespoły Niemiec, Włoch, Brazylii i ostatnio Bułgarii. Przed rokiem impreza odbyła się także w Krakowie. 

Program XV Memoriału Jerzego Huberta Wagnera:

Sobota: Polska - Kanada (15.00), Francja - Rosja (18.00)

Niedziela: Kanada - Francja (15.00), Polska - Rosja (18.00)

Skład reprezentacji Polski na XV Memoriał Jerzego Huberta Wagnera:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Michał Kędzierski, Grzegorz Łomacz.Atakujący:Łukasz Kaczmarek, Dawid Konarski, Maciej Muzaj. Środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański, Łukasz Wiśniewski. Przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka. Libero:Jakub Popiwczak, Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.