Dzisiaj mija czas na dopisanie się do spisu wyborców w gminie, gdzie będziemy przebywać w niedzielę. Termin upływa o północy, a dopisać można się osobiście - składając wniosek w urzędzie gminy lub miasta, gdzie chcemy głosować.

Dzisiaj mija czas na dopisanie się do spisu wyborców w gminie, gdzie będziemy przebywać w niedzielę. Termin upływa o północy, a dopisać można się osobiście - składając wniosek w urzędzie gminy lub miasta, gdzie chcemy głosować.
/Paweł Balinowski /RMF FM

Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki wniosek można złożyć najpóźniej dziś (wtorek 7 lipca).

Można to też zrobić przez internet. We wniosku trzeba podać imię, nazwisko, imię ojca, numer PESEL i adres zamieszkania.

Dopisałeś się do spisu wyborców w pierwszej turze?

Jeśli dopisałeś się do spisu wyborców w miejscowości wypoczynkowym, to już w tym spisie pozostaniesz także w czasie drugiej tury. Jedyne wyjście to odebranie w tej gminie, gdzie się dopisaliśmy, zaświadczenia o prawie do głosowania. Mamy na to czas do 10 lipca (piątek).

W czasie godzin pracy urzędu miasta lub gminy trzeba złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia. Można to zrobić osobiście, faksem lub za pomocą poczty elektronicznej.

Po wydaniu zaświadczenia zostaniemy skreśleni ze spisu wyborców więc jeżeli zgubimy ten dokument to nie będziemy w stanie zagłosować. Zaświadczenie wydaje się tylko raz! W sytuacji, gdy zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego, tak więc utrata zaświadczenia spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.

Dziś mija też termin zgłoszenia woli głosowania korespondencyjnego dla osób z kwarantanny

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak odniosła się w porannej rozmowie w Polsat News m.in. do zasad głosowania dla osób, które trafiły na kwarantannę. Zaznaczyła, że we wtorek upływa termin zgłoszeń przez nich zamiaru głosowania korespondencyjnego. To jedyna forma, w której mogą oddać głos podczas drugiej tury wyborów, w najbliższą niedzielę 12 lipca.

Natomiast - kontynuowała Pietrzak - osoby, które później niż we wtorek objęci zostaną kwarantanną, będą mogły jeszcze do piątku - w godzinach pracy urzędu - taką chęć głosowania korespondencyjnego zgłosić. Do piątku 10 lipca najpóźniej otrzymywały będą pakiety wyborcze bezpośrednio do domu. Od razu będą musiały zagłosować i oddać swoją kopertę zwrotną przedstawicielowi operatora lub urzędu - wyjaśniła.

Pietrzak dodała, że osoby, które już przed I turą wyborów zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego również w II turze mogą z niego automatycznie skorzystać. To zgłoszenie skutkowało również na II turę wyborów, w związku z tym bez wykonywania jakichkolwiek zgłoszeń, jakichkolwiek czynności taki wyborca pakiet powinien otrzymać. Przypomniała, że we wtorek upływa termin dostarczenia przez operatora (Pocztę Polską) lub urząd gminy tej przesyłki.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 12 lipca kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Politolog: Dehumanizacja oponentów politycznych osiągnęła bardzo wysoki poziom. To zaproszenie do przemocy