Andrzej Duda jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2020. To polityk, który sprawował tę funkcję przez 5 ostatnich lat. W 2015 roku pokonał w głosowaniu Bronisława Komorowskiego. 28 czerwca 2020 roku w I turze wyborów prezydenckich uzyskał najwięcej głosów - 43,5 proc. To jednak nie wystarczyło, by wygrał wybory i 12 lipca w II turze wyborów prezydenckich zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim.

Program Andrzeja Dudy

Program społeczny:

Utrzymanie wszystkich programów społecznych, Fundusz Medyczny oraz Dodatek Solidarnościowy. To oferta społeczna Andrzeja Dudy. Obecnie urzędujący prezydent oferuje Dodatek Solidarnościowy dla osób najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa, ale nigdzie nie wyjaśnia, kto i ile miałby dostać.

Złożył za to propozycję pracy zdalnej już na stałe, a nie tylko w czasach pandemii.

Jednym z ważniejszych punktów programów społecznych zawsze jest służba zdrowia. Andrzej Duda atakowany za dwa miliardy złotych przekazane na TVP a nie onkologię, sięgnął po ulubione słowo klucz - Fundusz. Tym razem Fundusz Medyczny, który miałby finansować najbardziej kosztowne procedury i leczenie chorób rzadkich.

Andrzej Duda w tej kampanii był o wiele mniej rozrzutny niż 5 lat temu! Do tego stopnia, że zamiast nowych wielkich programów na sztandary wziął nawet niższą cenę musztardy i podpasek.

Skupiał się na przekonywaniu, że tylko ON jest gwarantem, iż wyborcy nie stracą tego co już dostali.

Zobacz materiał dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego:

Program gospodarczy:

Program gospodarczy Andrzeja Dudy to przede wszystkim kontynuacja. Walczący o reelekcję prezydent głównie mówi o utrzymaniu zdobyczy dobrej zmiany. Na kolejne 5 lat obiecuje stabilność. Zapewnia, że utrzyma programy takie jak 500 złotych na każde dziecko. Obiecuje, że nie zgodzi się na ewentualną podwyżkę wieku emerytalnego.

Mówi także o podnoszeniu płacy minimalnej i zasiłku dla bezrobotnych. Nowością w programie Andrzeja Dudy jest zapowiedź blokowania podwyżek podatków - coś co w poprzednich latach się nie udało. Andrzej Duda zapowiada też inwestycje, zarówno te wielkie, jak i lokalne.

Zobacz materiał dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy:

 

Polityka zagraniczna:

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem kampanii prezydenckiej dla Andrzeja Dudy była jego ostatnia wizyta w USA. Tam jak na dłoni widać było wsparcie Donalda Trumpa, który podczas wspólnej konferencji kilka razy powtarzał, że prezydent aktualny Polski na pewno doskonale poradzi sobie w nadchodzących wyborach.

Choć wątki amerykańskie - o których najgłośniej mówił Andrzej Duda - pojawiają się w kampanijnych wypowiedziach również kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, to jednak bardziej patrzy on bliżej, czyli w stronę Europy.

Zobacz materiał dziennikarza RMF FM Pawła Balinowskiego:

Sprawy światopoglądowe:

Spory w tej dziedzinie były jednym z filarów kampanii Andrzeja Dudy. Prezydent częściej mówił o sprawach światopoglądowych, niż kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Zobacz materiał dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego:


Kwestie sportowe:

Andrzej Duda obiecał m.in. odbudowę stadionu Górnika Wałbrzych. W kampanię prezydenta włączył się  premier, który odwiedził ośrodek szkolenia w Białymstoku, zbudowany m.in dzięki rządowej pomocy. Przy okazji wywołał do tablicy Rafała Trzaskowskiego. Poszło o zrujnowany stadion Skry Warszawa.

W kampanii Rafała Trzaskowskiego nie znalazło się miejsce na sport.

Zobacz materiał dziennikarza RMF FM Pawła Pawłowskiego:

Kwestia kultury:

Jeśli chodzi o sprawy dotyczące kultury, Andrzej Duda w swoim programie wyborczym nie poświęcił im żadnej uwagi. Na spotkaniach przedwyborczych, jeśli mówił o kulturze, to głównie o tej ludowej. Spotkał się kilka razy z zespołami ludowymi. Duda też mówi o wolności, kilka dni temu ogłosił Kartę Wolności w Sieci. Obecny prezydent przekonuje, że obciążenie wszystkich smartfonów podatkiem na rzecz ZAiKS-u, który to ZAiKS dba o prawa autorskie twórców i artystów, byłoby niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. Bo to, że ktoś korzysta ze smartfona nie oznacza, że korzysta z kultury.

Zobacz materiał dziennikarki RMF FM Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty:

Syn naukowców, członek harcerstwa

Andrzej Sebastian Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Jest synem Jana i Janiny, którzy pracują jako wykładowcy na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie urzędujący prezydent ma jeszcze dwie młodsze siostry - Annę i Dominikę.

Swoją edukację Duda rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 33 im. Jana Krasickiego w Krakowie, która obecnie jest szkołą im. Stefana Batorego. W trakcie nauki przyszły prezydent zaangażował się w działalność 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej "Piorun" im. Legionistów 1914 roku Związku Harcerstwa Polskiego. Po kilku latach został jej drużynowym.

W 1987 roku Duda został uczniem klasy humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 1991 roku napisał maturę i postanowił studiować prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Studia ukończył w 1996 roku, broniąc pracy magisterskiej pt. Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę autostrad płatnych, w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ. Rok później rozpoczął pracę na uczelni, a w 2005 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy Interes prawny w polskim prawie administracyjnym.

Działalność polityczna

Na początku lat 90. jako wolontariusz wspierał kandydaturę na prezydenta Lecha Wałęsy. W 2000 roku został członkiem Unii Wolności, a po 2005 roku rozpoczął współpracę z Prawem i Sprawiedliwością.

Jako prawnik został ich doradcą w pracach nad nowelizacją ustawy lustracyjnej. W latach 2006-2007 został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ministrem sprawiedliwości był wówczas Zbigniew Ziobro.

W 2008 roku został pracownikiem kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie pełnił funkcję podsekretarza stanu. Zajmował się tam sprawami prawnymi. Swoją dymisję z tej funkcji złożył po śmierci prezydenta w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

W 2010 roku nieskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa jako kandydat PiS, został za to radnym miasta z ramienia tej partii. Samorządowcem był tylko rok, bo w 2011 roku został posłem na Sejm.

W czasie swojej pracy parlamentarnej zasiadał m.in. w Komisji Ustawodawczej oraz jej podkomisji stałej do spraw Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.. Był też członkiem zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, zespołu ds. obrony wolności słowa, zespołu poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz na rzecz obrony życia i rodziny. W czasie 2,5 lat 139 razy wystąpił na posiedzeniu izby, skierował także 21 poselskich interpelacji.

W 2014 roku został szefem kampanii Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sam uzyskał mandat do PE uzyskując prawie 100 tysięcy głosów.

W listopadzie 2014 roku PiS ogłosił, że ich kandydatem na prezydenta zostanie Andrzej Duda. W pierwszej turze polityk uzyskał największe poparcie spośród kandydatów zdobywając  34, 76 proc głosów(5 179 092 głosy). Pokonał wtedy urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dwa tygodnie później w II turze Duda ponownie był górą uzyskując 8 630 627 głosów poparcia, co stanowiło 51,55 procent. 6 sierpnia został zaprzysiężony na urząd prezydenta.

Duda jako prezydent

W pierwszych latach prezydentury Duda spotykał się z częstą krytyką wokół jego działań związanych z wymiarem sprawiedliwości. Nie przyjął ślubowania od sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm VII kadencji (w którym większość miała koalicja Platforma Obywatelska-PSL), a zrobił to wobec sędziów, tzw. dublerów, których wybrał już Sejm VIII kadencji, w którym większość miał PiS. W grudniu 2015 roku podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która zdaniem wielu środowisk, w tym Krajowej Rady Sądownictwa, czy Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara naruszała konstytucję.

Duda w 2016 roku odmówił też powołania 10 sędziów wybranych do KRS. W 2017 roku zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, która została uchwalona głosami posłów PiS-u. W latach 2017-2018 nie powołał 8 sędziów do Sądu Najwyższego, których wskazała KRS. Powołał za to do tego trybunału 27 sędziów, których wskazała tzw. "nowa KRS", wbrew postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał wykonalność uchwał KRS w tej sprawie.

W czasie swojej prezydentury w polityce zagranicznej zainicjował wraz z innymi prezydentami spotkania w ramach tzw. Trójmorza. To współpraca 12 państw Unii Europejskiej położonych między trzema morzami: Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W jego skład wchodzą: Polska, Chorwacja, Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Węgry i Rumunia.

5 lutego 2020 roku Andrzej Duda ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich.

Życie prywatne

21 grudnia 1994 roku Andrzej Duda poślubił Agatę Kornhauser, germanistkę i nauczycielką. Rok później urodziła się ich jedyna córka Kinga, która skończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.  

Opracowanie: