Sławomir Rybicki, pełnomocnik wyborczy komitetu Bronisława Komorowskiego złożył w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej 250 tys. podpisów z poparciem dla kandydatury ubiegającego się o reelekcję prezydenta. Jeśli okaże się, że co najmniej 100 tys. z nich zostało złożone w sposób prawidłowy, PKW będzie mogła oficjalnie zarejestrować Komorowskiego w zaplanowanych na 10 maja wyborach prezydenckich.

Złożyliśmy w imieniu komitetu wyborców kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego zgłoszenia kandydata. Zgodnie z wymogami przepisów Kodeksu wyborczego, do zgłoszenia dołożyliśmy pierwsze ćwierć miliona podpisów obywateli pod zgłoszeniem kandydata - powiedział Sławomir Rybicki, pełnomocnik wyborczy komitetu Komorowskiego i jednocześnie wiceszef jego kancelarii. Dodał, że 250 tys. podpisów to liczba, którą udało się zgromadzić w ciągu pierwszego tygodnia zbiórki.

Szef prezydenckiego sztabu wyborczego Robert Tyszkiewicz zapowiedział, że sztab będzie kontynuował zbieranie podpisów, ale nie trafią już one do PKW. To jest wypełnienie obowiązków wynikających z Kodeksu wyborczego, a nie działania propagandowe - podkreślił. Zapowiedział też, że od przyszłego tygodnia prezydencka kampania wejdzie w nową fazę - medialną. Pojawią się billboardy pana prezydenta z hasłem naszej kampanii "Wybierz zgodę i bezpieczeństwo". W najbliższym czasie należy też spodziewać spotów telewizyjnych i radiowych, które będą wspierały zasadniczy przekaz i hasło Bronisława Komorowskiego -wyliczał.

PKW zarejestrowała do piątku 20 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Są to komitety: Komorowskiego, Andrzeja Dudy (PiS), Adama Jarubasa (PKW), Magdaleny Ogórek (SLD), Janusza Korwin-Mikkego (partia KORWiN), Janusza Palikota (Twój Ruch), Wandy Nowickiej (z poparciem Unii Pracy), Jacka Wilka (Kongres Nowej Prawicy), muzyka Pawła Kukiza, Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy), Anny Grodzkiej (Zieloni), b. działacza opozycyjnego w PRL i b. posła Adama Słomki, reżysera i publicysty Grzegorza Brauna, przewodniczącej Partii Kobiet Iwony Piątek, Dariusza Łaski (Wspólnota Patriotyczna Solidarnej Deliberacji), Zenona Nowaka (lidera partii Dzielny Tata), b. wiceprezydenta Gdańska Włodzimierza Korab-Karpowicza, Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia), b. opozycjonisty antykomunistycznego Kornela Morawieckiego oraz Zdzisława Jankowskiego.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

(mn)