Tylko 767 osób niepełnosprawnych z całej Polski zamierza głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych. Do PKW spłynęły już dane z gmin. Niepełnosprawni, którzy chcą głosować w wybranym lokalu wyborczym, mogą jeszcze do poniedziałku dopisać się do spisu wyborców.

Zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym wyborcy niepełnosprawni mają prawo do otrzymania pełnej informacji - zarówno telefonicznie, jak i pisemnie do domu - o tym, kiedy są wybory, jakie zasady głosowania obowiązują, z jakich możliwości mogą skorzystać, a także jakie komitety i jacy kandydaci ubiegają się o fotele poselskie i senatorskie.

Wyborcy potrzebujący informacji związanych z wyborami mogą dowolną drogą zgłosić takie zapotrzebowanie do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta. W praktyce odbywać się to będzie poprzez wydział urzędu gminy czy miasta odpowiedzialny za przeprowadzenie wyborów - można np. prosić o połączenie telefoniczne przez centralę urzędu.

Pod darmowym numerem infolinii Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji osoby niepełnosprawne mogą otrzymać informacje o udogodnieniach w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Pod numerem 800 330 330 wyborcy mogą odsłuchać nagraną informację o takich udogodnieniach.

Udogodnienie dla niedowidzących i niewidomych

W poniedziałek mija termin zgłoszenia zamiaru głosowania przy użyciu nakładki z alfabetem Braille’a. To rozwiązanie będzie zastosowane w wyborach parlamentarnych zastosowane po raz pierwszy. Wyborcy, zamierzający głosować w lokalu wyborczym w ten sposób, muszą zgłosić to do wójta.

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.

Nakładka w alfabecie Braille'a będzie wykonana ze sztywnego papieru i będzie miała wycięte otworki, przez które stawiać się będzie na karcie znak "X". Jedną nakładkę będzie można przyłożyć do każdej strony karty do głosowania. Na nakładce przy każdym otworku będą w alfabecie Braille'a podane numery pozycji kandydatów na liście; nie będzie na nich imion i nazwisk kandydatów.

Wyborca, aby zagłosować na wybranego kandydata, będzie musiał znać jego pozycję na liście i numer listy, z której kandyduje.

Po zagłosowaniu wyborca zwraca nakładkę komisji.