Peer Steinbrück jest kontrkandydatem Angeli Merkel - pod jej rządami był ministrem finansów. Należy on do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SDP). Przed zbliżającymi się wyborami zasłynął jednym gestem - swoim przeciwnikom politycznym pokazał środkowy palec. Niemiecka prasa nazywa to pierwszym autentycznym gestem tej kampanii.

Popularne zdjęcia Peera Steinbrücka zostało opublikowane w niemieckim piśmie "Süddeutsche Zeitung Magazin", któremu udzielał wywiadu. Polityk został poproszony o wyrażenie gestem swojego przesłania do politycznych oponentów - wtedy właśnie pokazał środkowy palec.

Niektórzy uważają, że to wyjątkowo wulgarne zdjęcie, inni, że polityk wykazał się poczuciem humoru. Tym trudniej więc ocenić, jak Niemcy podejdą do zachowania polityka przy urnach wyborczych. Rodzi się więc pytanie: czy pozowanie w wulgarnej pozie przełoży się na spadek, czy wzrost poparcia dla Steinbrücka.

Jedno jest pewne - mówią o nim wszyscy, nawet ci, którzy deklarują niechęć wobec wyborów i uczęszczania w nich. Na Twitterze postała strona poświęcona jego środkowemu palcu.

Angela Merkel - za pomocą swojej rzeczniczki - stwierdziła, że "nie ma słów na takie zachowanie". Gest Steinbrück stoi w opozycji do stylu Angeli Merkel, która słynie ze swojego zachowawczego sposobu ubierania się czy zachowywania. Pani kanclerz ma też swoją - nie mniej charakterystyczną  - pozę, którą przyjmuje na większości zdjęć. Z dłoni układa romb - Niemcy także mają z tego niezłą zabawę. W internecie mnożą się prześmiewcze memy z jej dłońmi ułożonymi w charakterystyczny sposób. 

Przeciwnik Merkel służył w wojsku - czył czołgistą


Peer Steinbrück ma 66 lat - urodził się w Hamburgu. W rządzie Merkel był ministrem finansów od 2005 do 2009 roku.

Jego życiorys jest wzorcowy - zdał maturę w 1968 roku, potem dwa lata poświęcił na służbę wojskową jako czołgista i poszedł na studia. Robił równocześnie dwa kierunki - socjologię i ekonomię - na Uniwersytecie Christiana-Albrechta w Kilonii.

Od początku swojej kariery politycznej jest związany z tą samą partią - SDP. Wstąpił do niej już w 1969 roku. Tuż po skończeniu studiów w 1974 roku zaczął pracę w Federalnym Ministerstwie Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Rozwoju Miast. W 1975 roku wziął ślub z Gertrudą. Tego samego roku na świat przyszła ich córka - pierwsze z trójki dzieci.

Od 1977 do 1978 był osobistym referentem kolejnych ministrów badań i technologii. Potem - 1981 roku - przeniósł się do Urzędu Kanclerskiego. Rok później powrócił do pracy w Federalnym Ministerstwie Badań i Technologii - jako osobisty referent ówczesnego ministra.

Przez cztery lata - od 1986 roku kierował biurem premiera Nadrenii Północnej-Westfalii. Od 1990 do 1998 pracował w rządzie krajowym Szlezwiku-Holsztynu: jako sekretarz stanu Ministerstwie Natury, Środowiska i Rozwoju Regionalnego (do 1992), sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Technologii i Transportu (1992-1993) i minister gospodarki, technologii i transportu (1993-1998).

Od 1998 ponownie pojawił się w rządzie krajowym Nadrenii Północnej-Westfalii: do 2000 pełnił funkcję ministra gospodarki, przedsiębiorczości, technologii i transportu, a w latach 2000-2002 był ministrem finansów. W 2002 objął stanowiska premiera Nadrenii Północnej-Westfalii. Po wyborach w 2005 roku stracił to stanowisko.

Od 2000 do 2005 zasiadał w miejscowym Landtagu. W 2005 roku został ministrem finansów w rządzie Angeli Merkel. Funkcję tą sprawował do 2009 roku. Od 2009 roku jest deputowanym do Bundestagu.