Angela Dorothea Merkel jest kanclerzem Niemiec od 22 listopada 2005 roku. Urodziła się 17 lipca 1954 roku w Hamburgu. Jej panieńskie nazwisko to Kasner.

Mało kto wie, że Angela Merkel ma polskie korzenie. Jej ojciec Horst Kasner urodził się jako Horst Kazmierczak. Był pastorem. Dziadek Merkel ze strony ojca, Ludwig Kazmierczak pochodził z Poznania.

Angela Merkel dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD), mieszkała w regionie na północ od Berlina. "W Templin spędziłam razem z moim bratem Marcusem i siostrą Irene cudowne dzieciństwo" - pisze kanclerz Niemiec na swojej oficjalnej stronie w internecie.

Studiowała w Lipsku fizykę, ma doktorat z chemii fizycznej. O tamtych czasach pisze: "Moje pierwsze małżeństwo z czasów studenckich nie przetrwało. W Berlinie poznałam mojego obecnego męża Joachima Sauera. Pobraliśmy się w 1998 roku. Wolny czas spędzamy - tak często jak to tylko możliwe - w naturze. Latem wędrujemy, zimą biegamy na nartach. Oboje uwielbiamy muzykę klasyczną - szczególnie operę".

Angela Merkel ujawnia, że ma niewielki ogródek, w którym uprawia warzywa. "Niedużo, ale wystarcza na przygotowanie posiłku. Chętniej gotuję, najlepiej przyrządzam roladę i zupę ziemniaczaną" - przyznaje kanclerz Niemiec.

Droga do fotela kanclerz Niemiec

W 1989 po upadku muru berlińskiego Angela Merkel zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny. Dołączyła się do nowej partii "Demokratischer Aufbruch". Po pierwszych demokratycznych wyborach w NRD, dostała pracę jako zastępca rzecznika rządu Lothara de Maizière’a. Po zjednoczeniu Niemiec w październiku 1990 i wyborach ogólnoniemieckich, została deputowaną do Bundestagu oraz ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 została ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

Kiedy Helmut Kohl przegrał wybory w 1998, Merkel zajmowała stanowisko sekretarza generalnego CDU. W 2000 roku została pierwszą kobietą na stanowisku szefa tej partii. 30 maja 2005 została kandydatką CDU i CSU na stanowisko kanclerza Niemiec.

We wrześniu 2005, CDU pod jej przewodnictwem wraz z CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Po długich negocjacjach z socjaldemokratyczną SPD 9 października 2005 uzgodniono utworzenie Wielkiej Koalicji partii CDU/CSU-SPD. Stanowisko kanclerza Niemiec przypadło Angeli Merkel, która została pierwszą w Niemczech kobietą na tym stanowisku.

W 2009 roku ponownie wygrała wybory parlamentarne. Tym razem lepszy wynik wyborczy pozwolił jej zastąpić Wielką Koalicję koalicją z FDP.

"Uważam to zadanie za duży zaszczyt. Każdego dnia próbuję podejmować decyzje tak, żeby były jak najlepsze dla naszego kraju i żeby choć trochę wpływały na poprawę życia mieszkańców Niemiec" - pisze o swojej pracy Angela Merkel.