Prezydent Bronisław Komorowski poinformuje w Lizbonie sojuszników z NATO, że w 2012 roku polska misja wojskowa w Afganistanie zmieni się z bojowej w szkoleniową. W portugalskiej stolicy rozpoczyna się dziś szczyt Paktu Północnoatlantyckiego. Podczas tego spotkania ma być przyjęta strategia przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za ich kraj przez wojska sojusznicze.

Nie jest wykluczone, że podczas szczytu jego uczestnicy zdecydują o zakończeniu misji afgańskiej NATO w 2014 roku. Jak przypomina szef MON Bogdan Klich właśnie taką datę wymieniał prezydent Afganistanu jako moment wycofania obcych wojsk z jego kraju. Ona wszystkim jest na rękę, bo ona tak naprawdę wytycza granicę, na którą mogą się orientować kraje natowskie planując swoją obecność w misjach zagranicznych - mówi Klich.

Nasza misja, to już przesądzone, zmieni się w 2012 roku. Z Afganistanu wyjdziemy jednak, jak dodaje Klich, razem z pozostałymi członkami Sojuszu. Bardzo dokładnie przedyskutowaliśmy, co znaczy ta zmiana. Ona oznacza także, że od 2012 roku może dochodzić do stopniowej redukcji naszego kontyngentu - mówi Klich

W tej chwili w Afganistanie służy 2,6 tys. polskich żołnierzy. 400 dodatkowych w ramach odwodu strategicznego stacjonuje w kraju.